Chcę przytyć, ale nie wiem, jak to zrobić [Porada eksperta]

2015-02-26 19:26

Od dziecka zawsze byłam chuda i nie mogłam przytyć. Jak byłam starsza, zrobiłam wszystkie badania i jestem w 100% zdrowa, ale przytyć dalej nie mogę. Mam 18 lat i ważę 44 kilo. Nieważne, co zjem i ile - nie mogę przytyć. To dla mnie naprawdę duży kompleks, bo każdy myśli, że mam anoreksję.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Podstawowe wskazówki dotyczące sposobu odżywiania
  2. Rady dotyczące przygotowywania posiłków w diecie bogatoenergetycznej

Rozumiem, że jest pani ciężko, a taka reakcja otoczenia może być, nie tylko uciążliwa, ale i przykra. Chciałabym pomóc, zatem proszę prześledzić poniższe rady, może przyniosą efekt (o ile już się pani do nich nie stosuje).

Podstawowe wskazówki dotyczące sposobu odżywiania

Zjadaj 5-6 posiłków dziennie - 3 główne (I śniadanie, obiad, kolację oraz 2-3 przegryzki, które możesz wybierać dobrowolnie z przygotowanej listy). Ważne, aby posiłki były odpowiednio rozłożone w czasie, najlepiej, co 3 godziny, a nie rzadziej niż co 5 i aby ostatni wystąpił nie później niż 3 godziny przed snem. Nieważne, o której godzinie wstajesz, staraj się tak rozplanować swój dzień, aby był w nim czas na posiłki. Część płynów w ciągu dnia powinny stanowić soki oraz napoje fermentowane (kefiry, jogurty, maślanki). Zawsze miej przy sobie przekąski typu orzechy, suszone owoce, czekolada 80% kakao. Staraj się jeść wolno, to sprawi, że produkty będą lepiej rozdrobnione, a zatem lepiej przyswajalne. Ważne jest, abyś przez ten czas nauczyła się pewnych zasad racjonalnego żywienia, które później bez problemu będziesz samodzielnie stosować.

Rady dotyczące przygotowywania posiłków w diecie bogatoenergetycznej

Wybieraj produkty pełnowartościowe bogate w składniki odżywcze. Śniadanie powinno stanowić posiłek bogaty w białka i węglowodany. Jeżeli jesz na śniadanie płatki, kasze jaglaną, dosyp orzechy, owoce suszone, rodzynki, owoce goi, nasiona chia, mus migdałowy, zalej jogurtem (nie light). Jeżeli wybierasz opcje z pieczywem smaruj je masłem (zwykłym lub migdałowym), przykrywaj serem kozim, tofu, humusem, łososiem, szynką, warzywami, posypuj nasionami.

Jak możesz, jedz obiady dwudaniowe. Pamiętaj, aby 2. danie zawierało odpowiednią ilość węglowodanów (kasza, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, które dodatkowo możesz polać sosem). Ponadto musi zawierać białka z mięsa lub ryby oraz porcję warzyw z tłuszczem roślinnym (oliwą tłoczoną na zimno lub olejem wysokogatunkowym).

Przy gotowaniu: dodawaj tłuszcz do pieczenia, smaż i duś dania z dodatkiem oleju kokosowego, oliwy z oliwek (tylko zawsze w niskiej temperaturze, aby zapobiec powstawaniu tłuszczu trans), dodawaj do sałatek i surówek oliwę i olej lniany Budwigowy (na zimno, świeży i tylko z ciemnej butelki, bo szybko się utlenia), sosy przyrządzaj na bazie śmietany 22%, oliwy i oleju.

Jako przekąski codziennie jedz nasiona (dyni, słonecznika, orzechy oraz suszone owoce, np. śliwki, morele, rodzynki, żurawinę). Dobrze, aby owoce suszone nie były siarkowane (warto kupować ekologiczne). Pij koktajle mleczne, prawdziwe kakao, koktajle owocowe. Nie kupuj produktów typu light.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta