Ceramidy, roślinne komórki macierzyste, fitoestrogeny - doskonałe dla skóry dojrzałej

2017-01-19 16:54

Skóra dojrzała bywa sucha i mało elastyczna. Ogromny wpływ na jej kondycję mają zmiany hormonalne, a także utrata cennych składników skóry, które odpowiadają za stan i wygląd skóry. Dlatego w kosmetykach warto szukać składników, które uzupełnią niedobory i na nowo odbudują strukturę skóry. W składzie kosmetyku szukaj: ceramidów, roślinnych hormonów i morskich alg.

Ceramidy, roślinne komórki macierzyste, fitoestrogeny - doskonałe dla skóry dojrzałej
Autor: Thinkstockphotos.com Składniki pochodzenia naturalnego mają równie silne działanie kosmetyczne niż składniki syntetyczne. Coraz częściej wykorzystuje się wyciągi roślinne w kosmetykach dla cer dojrzałych.

Spis treści

  1. Ceramidy - składnik skóry
  2. Krem dedykowany skórze dojrzałej to podstawa pielęgnacji
  3. Algi morskie - skarbnica witamin i mikroelementów
  4. Fitoestrogeny - hormony roślinne
  5. Roślinne komórki macierzyste - odnowa biologiczna
  6. Złoto koloidalne - stymulacja

Skóra nie starzeje się z dnia na dzień – ten proces zaczyna się już przed trzydziestką, ale tempa nabiera około pięćdziesiątki, gdy gwałtownie obniża się stężenie estrogenów w organizmie. Ponieważ to one regulują m.in. metabolizm i uwodnienie tkanek, niedobór tych hormonów ma ogromny wpływ na stan skóry. Skóra dojrzała staje się wiotka, traci jędrność, bo odnowa jej komórek przebiega coraz wolniej; pogłębiają się zmarszczki grawitacyjne, ponieważ degeneracja kolagenu i elastyny zaczyna przeważać nad ich odbudową. Z czasem niekorzystnych zmian jest jeszcze więcej – pojawiają się przebarwienia, skóra robi się cieńsza i bardziej sucha, bo coraz gorzej radzi sobie z produkcją składników płaszcza hydrolipidowego. Przez to staje się też wrażliwa, podatna na podrażnienia i uczulenia. Dodatkowo zaś proces jej starzenia się pogłębiają promienie UV, zanieczyszczone powietrze czy wszechobecne środki chemiczne.

Przepiany zachodzące w skórze oznaczają konieczność zmian również w jej pielęgnacji. Dotychczas stosowane kremy są już niewystarczające i mogą nawet pogłębiać niekorzystne procesy. Z pomocą mogą przyjść specjalne kosmetyki dedykowane dojrzałej skórze. Tego typu preparaty zawierają w składzie wiele cennych składników. Nieznane młodej skórze ceramidy, fitohormony, algi i komórki macierzyste mogą poprawić kondycję dojrzałej cery.

Ceramidy - składnik skóry

Ceramidy (czyli substancje tłuszczowe) są naturalnym składnikiem lipidów skóry. Są elementem spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Ceramidy chronią skórę przed utratą wody i wspomagają jej wchłanianie. Skóra potrafi sama produkować ceramidy, ale z wiekiem ich ilość w skórze zmniejsza się.

Zmniejszenie ilości ceramidów następuję również z powodu stresu, zmian hormonalnych, działania niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Skutkuje to uszkodzeniem bariery lipidowej naskórka poprzez utratę wody. Na skórze objawia się to głównie pojawianiem się zmarszczek. Skóra staje się cienka, sucha i mniej elastyczna. Stosowanie ceramidów (jako składnika kosmetyków) poprawia stan skóry poprzez zwiększenie jej elastyczności, nawilżenie, odżywienie. Ceramidy regenerują i wzmacniają barierę jaką jest warstwa rogowa naskórka. Ceramidy wykorzystywane w kosmetyce pozyskuje się z ekstraktów roślinnych (tzw. glikoceramidy) oraz syntetycznie.

Kremu do cery dojrzałej trzeba używać regularnie. Pierwsze efekty są widoczne po ok. 3-4 tygodniach.

Krem dedykowany skórze dojrzałej to podstawa pielęgnacji

Nawilżający krem o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji jest doskonały dla młodej skóry, jednak dojrzałej, suchej cerze już nie pomoże. Kosmetyki w postaci lekkich emulsji czy beztłuszczowych żeli, bo mogą jeszcze pogłębić odwodnienie skóry. Skóra dojrzała potrzebuje kremów o cięższej bazie, z przewagą fazy olejowej – dostarcza ona brakujące składniki płaszcza hydrolipidowego i uszczelnia go, zatrzymując wilgoć w głębi naskórka.

W dobrych kosmetykach przeznaczonych do cer dojrzałych tę fazę tłuszczową tworzą oleje roślinne, np. olej z awokado, olej z pestek czarnej porzeczki. Jest w nich wiele substancji będących składnikiem naturalnego płaszcza lipidowego skóry, np. ceramidy, skwalen, nienasycone kwasy tłuszczowe. Jednocześnie zaś stanowią one bazę dla różnych składników aktywnych, pobudzających regenerację skóry i opóźniających jej starzenie.

Algi morskie - skarbnica witamin i mikroelementów

Morskie algi wyglądają niepozornie, ale są skarbnicą protein, witamin, mikroelementów. Zawierają nawilżające aminokwasy; w niektórych jest też silnie nawilżający kwas hialuronowy i siarczan chondroityny. Znajdujące się w glonach węglowodany regulują pracę gruczołów łojowych, poprawiają krążenie i przemianę materii w skórze. Natomiast liczne mikroelementy (m.in. żelazo, magnez, cynk, wapń) znacząco wpływają na proces odnowy. Szczególnie wapń – regeneruje i zagęszcza naskórek, zwiększa spoistość jego komórek, wzmacnia tkankę podskórną; a także magnez – stymuluje wzrost komórek skóry.

Składnikiem alg są lipidy (nienasycone kwasy tłuszczowe), które stymulują odbudowę naskórka, działają antyalergicznie i przeciwzapalnie.

Substancje czynne pochodzące z alg, a zwłaszcza mikroelementy, mają dużą zdolność przenikania w głąb warstwy rogowej. Dlatego stosując kosmetyki zawierające wyciągi z alg, po pewnym czasie zauważysz, że skóra jest doskonale nawilżona, lepiej napięta i bardziej elastyczna.

Fitohormony - hormony roślinne
Autor: Thinkstockphotos.com Wykorzystanie hormonów roślinnych w kosmetyce

Fitoestrogeny - hormony roślinne

Pomysł wykorzystania hormonów w kosmetykach był oczywisty – skoro niedostatek estrogenów przyśpiesza starzenie się skóry, spróbujmy je dostarczyć np. w kremach. Początkowo wykorzystywano hormony pochodzące od zwierząt, ale szybko okazało się, że ich działanie nie ogranicza się do miejsca aplikacji preparatu i wywołuje efekty uboczne. Dziś kosmetyki z hormonami zwierzęcymi są zabronione w Polsce i wielu innych krajach, za to karierę robią hormony roślinne, zwłaszcza fitoestrogeny. Pozyskuje się je m.in. z niedojrzałej kukurydzy, soi, kiełków pszenicy. Budową przypominają hormony ludzkie i doskonale działają na dojrzałą skórę.

Pod wpływem fitoestrogenów poszerzają się naczynia krwionośne, skóra jest lepiej odżywiona. Hormony roślinne pobudzają odnowę komórek, zwiększają ich zdolność do przyswajania substancji aktywnych. Zapewniają dobre nawilżenie skóry, dzięki czemu jest lepiej napięta, a drobne zmarszczki stają się mniej widoczne. Fitohormony są też w preparatach modelujących owal twarzy, bo zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach dolnej powieki, podbródka i policzków.

Roślinne komórki macierzyste - odnowa biologiczna

Poszukiwanie skutecznych sposobów na opóźnienie starzenia się skóry zaowocowało wykorzystaniem w kosmetykach roślinnych komórek macierzystych. Naukowcy doszli bowiem do wniosku, że skoro z wiekiem tempo odnowy skóry jest coraz wolniejsze, bo nasze własne komórki macierzyste pracują coraz słabiej, wsparcie w postaci takich komórek roślinnych powinno pobudzić procesy regeneracji.

Na co można liczyć, wybierając kosmetyki z roślinnymi komórkami macierzystymi? Znacząco wygładzą głębokie zmarszczki, wzmocnią ochronny płaszcz hydrolipidowy, dzięki czemu złagodzą podrażnienia skóry i poprawią jej nawilżenie.

Złoto koloidalne - stymulacja

Krem, serum czy tonik ze złotem koloidalnym (zawiesina cząsteczek złota w wodzie) są jak powiew luksusu dla dojrzałej cery. Drobiny szlachetnego kruszcu, przenikając do głębszych warstw naskórka, stymulują wytwarzanie kolagenu i elastyny, nawilżają i ujędrniają skórę. W efekcie „złote kosmetyki” wygładzają i spłycają zmarszczki, spowalniają proces starzenia się skóry i poprawiają jej koloryt.

miesięcznik "Zdrowie"