Bruzdogłowiec szeroki – TASIEMIEC, który wywołuje anemię

2012-01-03 13:19

Bruzdogłowiec szeroki to tasiemiec, który jest największym ze wszystkich pasożytów bytujących w organizmie ludzkim – starsze osobniki dochodzą nawet do 15–20 m długości! Człowiek zaraża się tym tasiemcem spożywając zarażone larwami niedogotowane, niedosmażone lub też źle uwędzone mięso ryb.

Bruzdogłowiec szeroki – TASIEMIEC, który wywołuje anemię
Autor: Thinkstockphotos.com Bruzdogłowiec szeroki – TASIEMIEC, który wywołuje anemię

Spis treści

  1. Objawy obecności tasiemca
  2. Jak się pozbyć tasiemca?

Tasiemiec bruzdogłowiec szeroki zbudowany jest z charakterystycznej główki z podłużnymi bruzdami czepnymi po bokach, szyjki i kilku tysięcy członów (3 – 4 tys.). Może osiągnąć nawet do 20 metrów. W organizmie człowieka może bytować od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Od innych odmian tasiemców ten różni się tym, że dojrzałe jajeczka wydostają się z jego członów już w jelicie i wraz z kałem swobodnie (a nie w członach ciała tasiemca) są wydalane na zewnątrz organizmu ludzkiego. Dla dalszego rozwoju muszą przeniknąć do wody, aby dostać się kolejno do dwóch żywicieli pośrednich, m. in. do niektórych ryb słodkowodnych – najczęściej szczupaków, okoni, pstrągów, łososi, ale też występują w rybach morskich: śledziach, makrelach, dorszach. Żywicielem ostatecznym tasiemca jest ssak, może być nim człowiek, który zaraża się, spożywając zarażone larwami niedogotowane, niedosmażone lub też źle uwędzone mięso ryb. Spożyte wraz z rybą żywe larwy przyczepiają się do błony śluzowej jelita i zaczynają się dalej rozwijać. W ciągu 5 – 6 tygodni przekształcają się w dojrzałe pasożyty, wytwarzające po kilkaset tysięcy jaj dziennie.

Objawy obecności tasiemca

Należą do nich typowe dla zakażeń innymi tasiemcami symptomy, jak:

  • bóle brzucha
  • ból głowy
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka
  • osłabienie.

U części chorych pojawiają się objawy niedokrwistości megaloblastycznej, którą nazwano bruzdogłowcową anemią złośliwą. Choroba może się objawiać erytrocytopenią do 2, a nawet 1 mln krwinek czerwonych w 1 mm sześć krwi, pojawieniem się erytrocytów jądrzastych, leukopenią, czasem eozynofilią, spadkiem poziomu hemoglobiny do 25-50 proc. normy, bladością, osłabieniem, zakłóceniem krwiotwórczej funkcji szpiku kostnego. Powodem tych objawów może być wchłanianie przez tasiemca dużych ilości witaminy B12, gdyż ok. połowa nosicieli wykazuje znacznie obniżony poziom tej witaminy we krwi.

Ważne

Według niektórych naukowców objawy anemii bruzdogłowcowej uzależnione są od lokalizacji pasożytów – im bliżej żołądka się osiedlają, tym częściej obserwuje się anemię. Jest też teoria, że tylko bliskie żołądka umiejscowienie tasiemca powoduje anemię.

Jak się pozbyć tasiemca?

Kiedy jest już pewne rozpoznanie, oparte na wykryciu charakterystycznych jaj bądź członów tasiemca w kale, lekarz ordynuje odpowiednie leki przeciwpasożytnicze. U osób cierpiących na anemię bruzdogłowcową wystarczające jest usunięcie pasożyta i wyrównanie niedoborów witaminy B.

Ważne

» Unikaj spożywania surowych, półsurowych ryb, jak również produktów spożywczych ich pochodzenia (ikra, wątróbki). Mrożenie, gotowanie, solenie i marynowanie ryb zabija larwy. » W ogniskach endemicznych można też znacznie zmniejszyć ryzyko, właściwie zabezpieczając ścieki, aby uniemożliwić kontakt odchodów (kału) ze zbiornikami wodnymi.