Border collie: absorbujący przyjaciel

2019-01-14 13:00

Border collie to ten pies, który jako pierwszy przychodzi nam na myśl, jeśli zobaczymy czworonoga gdzieś na zdjęciu frunącego w powietrzu za frisbee lub przeskakującego przez wysoką przeszkodę. Border collie - skoczne, zwinne, przy tym niezmordowane, są symbolem grupy psów aktywnych. Jeśli jesteś domatorem, to nie jest to najlepsza rasa dla ciebie.

Border collie: absorbujący przyjaciel
Autor: Getty Images Wylewność w okazywaniu uczuć i chęć ciągłego przebywania z właścicielem mogą być w przypadku border collie męczące

Spis treści

  1. Border collie: wygląd
  2. Border collie: charakter i zachowanie
  3. Border collie: pielęgnacja
  4. Border collie: żywienie
  5. Border collie: zdrowie

Historia rasy border collie zaczyna się jeszcze w czasach rzymskich, ale pies o wyglądzie i cechach, które znamy współcześnie, pojawił się mniej więcej w wieku XVI. Wtedy to rozpoznano w rasie wybitne zdolności pasterskie i zaczęto je wykorzystywać do pracy przy zaganianiu stad.

Właściwie aż do czasów obecnych widziano w border collie wyłącznie owczarka, czyli pomocnika pasterzy. Dopiero ostatnie lata przyniosły w tej kwestii zmianę.

Przyjazna, serdeczna, lojalna natura tych psów sprawiła, że hodowle celowe zaczęły zmierzać do uczynienia z border collie także psa rodzinnego.

Rasa ta wykorzystywana jest również w sporcie - border collie są mistrzami agility - biegów przez przeszkody, w czasie których pies wykonuje na czas polecenia właściciela.

Border collie: wygląd

Border collie jest psem średniej wielkości, o proporcjonalnej sylwetce i dość atletycznym wyglądzie.

Osiąga około 50 cm w kłębie, tułów ma podłużny, kończyny silnie umięśnione, głowę dość szeroką, kufę - podłużną. Całość sylwetki wskazuje na elegancję, grację i harmonię.

Jeśli chodzi o szatę rasa ta występuje w dwóch odmianach: półdługowłosej i krótkowłosej. U odmiany z dłuższym włosem występuje obfita kryza na szyi.

Dopuszczalne są wszystkie odmiany kolorystyczne umaszczenia, których naliczono około stu. Przepisy dotyczące hodowli zastrzegają jedynie, że biel nie może przeważać w kolorze sierści.

Border collie: charakter i zachowanie

Przedstawiciel rasy border collie to pies o ogromnym temperamencie i wesołym usposobieniu. Przyjazny i ufny, bez śladu agresji, nie nadaje się tak na stróża. Za to fantastycznie sprawdza się jako pies pasterski - w pracy ze stadem imponuje stanowczością i mocnym charakterem.

Przy tym, paradoksalnie, potrafi być uległy, oddany wobec swojego pana czy rodziny, w której żyje. Potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem, a wobec dzieci potrafi być opiekuńczy i cierpliwy, doskonale się sprawdzi jako towarzysz dziecięcych zabaw.

Wylewność w okazywaniu uczuć i chęć ciągłego przebywania z właścicielem mogą być jednak męczące, dlatego trzeba się z tym liczyć, podejmując decyzję o kupnie psa tej rasy.

W stosunku do innych psów jest tolerancyjny, nie atakuje, nie wszczyna bójek. Chętnie się bawi z psami, choć mało które dorównują mu kondycją. Słabsze od siebie zwykle ignoruje, nie ma tendencji do dominowania.

Border collie: pielęgnacja

Owczarki border collie nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ich sierść jest odporna na warunki atmosferyczne (ma dwuwarstwową budowę). Konieczne jest jednak jej regularne wyczesywanie, bo psy tej racji dość mocno linieją. Warto przyzwyczajać psa do tej czynności od małego, by poddawał się jej bez oporów.

Kąpiel przeprowadzamy tylko w razie potrzeby, używając dostępnych na rynku preparatów.

Border collie: żywienie

Mało jest psów tak aktywnych jak border collie. Z tego powodu zapotrzebowanie tej rasy na żywność jest też spora.

Chociaż psy te nie mają szczególnych wymagań żywieniowych, ważne jest, aby ich dieta była nie tylko kaloryczna, ale i zbilansowana oraz pełnowartościowa (cenna jest duża zawartość białek i tłuszczy, mniej węglowodany zawarte w części gotowych karm).

Dlatego popularne wśród hodowców jest stosowanie diety BARF opartej na karmieniu zwierzęcia m.in. surowym mięsem.

Border collie: zdrowie

Border collie dożywają dość sędziwego wieku, nawet do 17 lat. Nie są zagrożone zbyt wieloma chorobami.

Miewają skłonności do chorób oczu - anomalii oka collie (tzw. CEA) polegającej na niedorozwoju naczyniówki oka i postępującego zaniku siatkówki.

Zdarza się dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz schorzenia neurologiczne. Bordery wykazują także nadwrażliwość na ivomec i środki stosowane przy narkozie.

Ciekawe!

Border collie są psami bardzo aktywnymi. Jak mało która rasa potrzebują ruchu, nie nadaje się wiec dla właścicieli, którzy są domatorami.

Pełen energii pies będzie się nudził w czterech ścianach, a swoje niezadowolenie może wyrażać przez niszczenie mebli.

Wyjątkowo inteligentne zwierzęta, niezwykle szybko się uczą, można więc osiągnąć wspaniałe efekty w tresurze.

Będą oddane i posłuszne, ale w okazywaniu serdeczności swemu panu bywają wręcz męczące.

Jeśli jesteś gotowy na tak absorbującego przyjaciela, ten owczarek da ci masę radości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza