Ból zatok bez kataru - czego jest objawem? Przyczyny i diagnostyka

2022-03-11 13:07

Ból zatok bez kataru może być objawem przewlekłego zapalenia zatok, ale nie tylko. Ból w okolicy zatok uznawany jest za typową dolegliwość przy zapaleniu zatok i zazwyczaj towarzyszy mu m.in. wydostawanie się z nosa dużych ilości wydzieliny. Niektórzy jednak pacjenci twierdzą, że doświadczają bólu zatok bez kataru, co budzi zdziwienie nie tylko ich samych, ale i ich najbliższego otoczenia. Ból zatok bez kataru jest jak najbardziej możliwy, a do tego osoba, która odnotuje u siebie taki problem, zdecydowanie powinna udać się do lekarza. Objawem jakich chorób może być ból zatok bez kataru? Jakie są jego przyczyny?

Ból zatok bez kataru - czego jest objawem? Przyczyny i diagnostyka
Autor: Getty Images

Ból zatok bez kataru jest dość rzadkim zjawiskiem. Na ogół infekcje zatok objawiają się poczuciem ogólnego rozbicia, bólem głowy przy jej pochylaniu czy zatkanym nosem. Powszechne w przypadku tej choroby pojawia się również ból zatok i wydostawanie się z nosa w zwiększonej ilości gęstej wydzieliny. Jednak nie zawsze w przebiegu zapalenia zatok u pacjenta pojawiają się wszystkie możliwe dolegliwości. Bywa, że zapalenie zatok może objawiać się bólem zatok i uczuciem zatkanego nosa bez obecności kataru. Ból zatok bez kataru może być także objawem innych chorób.

Spis treści

  1. Ból zatok bez kataru - czy to możliwe?
  2. Ból zatok bez kataru - przyczyny
  3. Ból zatok bez kataru bywa objawem różnych schorzeń
  4. Ból zatok bez kataru - diagnostyka

Ból zatok bez kataru - czy to możliwe?

Niektórzy pacjenci doświadczają objawów, które zasadniczo pojawiać się mogą w przebiegu zapalenia zatok. Nie dochodzi u nich jednak do wystąpienia kataru.

W takim przypadku zazwyczaj pojawiać się mogą wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście mogło u nich wystąpić właśnie zapalenie zatok.

Odpowiedź jest zasadniczo jedna: ból zatok bez kataru jest możliwy, jest to jednak sytuacja zdecydowanie rzadka.

Ból zatok bez kataru - przyczyny

Ból zatok bez kataru stanowić może jeden z przejawów przewlekłego zapalenia zatok. W takim przypadku pacjentom może zdarzać się nie obserwować wycieku gęstej wydzieliny z nosa.

Nie jest jednak tak, że jej w zatokach w ogóle nie ma. Istnieje możliwość, że zalegająca w zatokach treść będzie spływała po tylnej ścianie gardła i z tego względu może nie dochodzić do wystąpienia kataru.

Brak kataru przy bólu zatok może być także sytuacją przejściową. Czasami dzieje się tak, że obecna w zatokach wydzielina jest wyjątkowo gęsta i dopiero po kilku dniach choroby lub po włączeniu leczenia zaczyna się ona wydostawać z nosa.

Ból zatok bez kataru bywa objawem różnych schorzeń

Ból zatok bez kataru jest jak najbardziej możliwy. Ze względu jednak na to, że jest to tak naprawdę rzadka przypadłość, doświadczający jej pacjent powinien rozważyć konsultację ze specjalistą. Czasami dzieje się bowiem tak, że ból, który pacjent uznaje za ból zatok, niekoniecznie nim jest.

Ból zatok bez kataru różnicować należy chociażby z bólami głowy, szczególnie tymi, które pojawiają się u osób z nadciśnieniem tętniczym w okresach, kiedy ich wartość ciśnienia tętniczego krwi gwałtownie wzrasta.

Czasami podobne dolegliwości pojawiać się mogą w przypadku napięciowych bólów głowy. Oprócz tego objawy przypominające występujący w przebiegu zapalenia zatok ból mogą występować z powodu obecności w zatokach polipów.

Domowe sposoby na ból zatok

Ból zatok bez kataru - diagnostyka

Gdy do lekarza trafia pacjent skarżący się na ból zatok bez kataru, pierwszym etapem postępowania jest zebranie z nim wywiadu. W jego trakcie konieczne jest precyzyjne ustalenie charakteru dolegliwości (np. od kiedy występuje, czy jakieś czynniki zmniejszają lub nasilają ból).

Oprócz tego lekarz dopytuje pacjenta o to, czy przyjmuje on jakieś leki oraz czy stwierdzono u niego wcześniej jakieś choroby przewlekłe.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania przedmiotowego, czyli badania fizykalnego.

Zazwyczaj pierwszym specjalistą, do którego udaje się pacjent mający ból zatok bez kataru, jest lekarz rodzinny.

W zależności od podejrzewanej przyczyny problemu, może on skierować pacjenta do lekarzy innych specjalności (zazwyczaj są nimi laryngolodzy).

Czasami do postawienia ostatecznej diagnozy konieczne staje się przeprowadzenie badań obrazowych. W razie wątpliwości co do tego, czy pacjent rzeczywiście choruje na zapalenie zatok, wykonywana zwykle bywa tomografia komputerowa zatok przynosowych.

Czytaj też: