Ból lewej ręki - przyczyny. Dlaczego ręka boli?

2020-09-15 10:06

Ból lewej ręki może mieć różne przyczyny. Czy jest powodem do niepokoju? Ból lewej ręki może wynikać z przeciążeń, urazów, a także rozwijających się chorób stawów. Jak rozpoznać przyczynę bólu lewej ręki? Jakie badania zrobić i kiedy udać się do lekarza? Domowe sposoby na ból lewej ręki nie zawsze mogą pomóc, ale warto ich spróbować.

Ból lewej ręki - przyczyny. Dlaczego ręka boli?
Autor: Getty Images Ból lewej ręki - przyczyny. Dlaczego ręka boli?

Ból lewej ręki może wynikać z różnych przyczyn, co ciekawe nie tylko o podłożu ortopedycznym. Może świadczyć o chorobach neurologicznych, a nawet o udarze mózgu czy zawale serca. Oczywiście w pierwszej kolejności należy szukać przyczyn związanych z urazami, chorobami stawów. Jeśli ból lewej ręki nie ustępuje, a wręcz nasila się, to wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Spis treści

  1. Ból lewej ręki - przyczyny
  2. Ból lewej ręki - urazy
  3. Ból lewej ręki - zespół cieśni nadgarstka
  4. Ból lewej ręki i serca
  5. Ból i drętwienie lewej ręki
  6. Ból lewej ręki - jakie badania?
  7. Ból lewej ręki - domowe sposoby
  8. Ból lewej ręki - leczenie

Ból lewej ręki - przyczyny

Najczęstsze przyczyny bólu lewej ręki to:

Niestety za problemy z ręką odpowiadać mogą także zaburzenia neurologiczne:

Bardzo często przyczyną bóli w rękach, dochodzących nawet do barku są nieprawidłowości w budowie kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym.

Ból lewej ręki - urazy

  • złamania, stłuczenia, zwichnięcia – zwykle towarzyszy im opuchlizna,
  • stany zapalne - towarzyszy im gorączka i ogólne osłabienie.

Ból lewej ręki - zespół cieśni nadgarstka

Zespół kanału nadgarstka, nazywany także zespołem cieśni nadgarstka to bardzo popularne schorzenie, jednak najczęściej występuje u pacjentów wykonujących konkretne zawody: prace biurowe, związane z pisaniem, także sekretarki i informatycy, nierzadko też dotyka muzyków.

Do rozwoju schorzenia predysponują: palenie tytoniu, otyłość, dna moczanowa, cukrzyca, akromegalia, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza, amyloidoza. Mówiąc krótko ból ręki wynika z ucisku nerwu pośrodkowego przebiegającego w kanale nadgarstka.

Ból lewej ręki i serca

Współwystępującego bólu lewej ręki i serca nie wolno bagatelizować. Może to bowiem świadczyć o zawale serca. Ból będzie silny, kłujący, towarzyszą mu często zimne poty, zawroty głowy, duszności, arytmia, nudności. Jeśli nie jest to zawał, to może by początek choroby wieńcowej. Nie wolno lekceważyć problemów zdrowotnych i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Ból i drętwienie lewej ręki

Drętwienie kończyn oznacza zazwyczaj choroby neurologiczne. Ból lewej ręki może współwystępować z niedowładem lub znacznym osłabieniem kończyny.

Drętwienie lewej ręki lub obu rąk może świadczyć także o udarze. Tutaj zazwyczaj oprócz bólu pojawiają się mdłości, bóle głowy, a w późniejszej fazie także częściowe porażenie i utrata przytomności.

Ból lewej ręki - jakie badania?

Jeśli ból lewej ręki nie wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, to należy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Zbada on rękę, zrobi wywiad i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Może dać nam także skierowanie do specjalisty. 

Diagnostyka bólu lewej ręki obejmuje: badania laboratoryjne, badanie USG, badanie RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową

Badania krwi są bardzo ważne, bowiem to one pokazują, czy w organizmie trwa stan zapalny. Z kolei badania obrazowe pokażą zmiany w tkankach i kościach.

Ból lewej ręki - domowe sposoby

Oczywiście diagnozę stawia lekarz i to on wybiera odpowiednie leczenie. Natomiast pewne domowe metody mogą nam pomóc załagodzić ból lewej ręki.

Ból lewej ręki - zimne lub ciepłe okłady

Zimne lub ciepłe okłady sprawiają, że odczujemy ulgę w bólu. Jaki rodzaj okładu wybrać? To zależy od ciebie - co przynosi ci większą ulgę? Ciepły czy zimny okład? Do zimnych okładów można wykorzystać kostki lodu zawinięte w materiał albo żelowe kompresy dostępne w aptekach.

Bywa, że w celu rozgrzania obolałego miejsca, przydadzą się nalewki z ziół lub bursztynu, które wcierane w skórę działają rozgrzewającą.

Ból lewej ręki - dieta

Dieta może się przydać u osób, które potrzebują wzmocnić stawy - powinny wtedy spożywać produkty zawierające kolagen i żelatynę, czyli m. in. galaretki.

Ból lewej ręki - leczenie

Należy pamiętać, że ból jest leczony ze względu na przyczynę. Lekarz może nam zalecić:

  1. terapię lekami - środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi
  2. zabiegi fizjoterapeutyczne,
  3. w przypadku występującego urazu - opatrunek usztywniający,
  4. a jeśli ból ma podłoże neurologiczne - terapię psychologiczną.
Sonda
Odczuwasz ból ręki?