Ból kręgosłupa: nietypowe objawy chorób pleców

2021-12-23 13:25

Jeśli codziennie nakładasz na kręgosłup zbyt wiele obowiązków, w końcu się buntuje. Może to objawiać się bólem karku i głowy, ale też uciskiem w piersi czy wzdęciami. Zobacz, które nieswoiste objawy mogą świadczyć o chorobach pleców.

Ból kręgosłupa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Tych objawów nie lekceważ! Mogą oznaczać problemy z kręgosłupem
  2. Przyczyny bólu w dolnym odcinku kręgosłupa
  3. Bóle pleców i kręgosłupa [wideo]
W formie 24: zdrowy kręgosłup

Skąd się bierze ból kręgosłupa? Ból pleców może mieć bardzo różne przyczyny i, co istotne, objawy uszkodzenia mogą być bardzo różne. Jednym z największych wrogów kręgosłupa jest siedzący tryb życia. W równym stopniu dotyczy to kobiet i mężczyzn. Jednak kobiety do pojawienia się problemów z kręgosłupem predysponuje budowa anatomiczna.

Po pierwsze mamy przynajmniej o 30 proc. słabsze mięśnie niż panowie, w związku z czym nasz kręgosłup jest mniej odporny na przeciążenia, zwłaszcza statyczne, jakim jest właśnie długotrwałe siedzenie.

Po drugie sylwetkę kobiecą cechuje zwiększona lordoza lędźwiowa, czyli pogłębione wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. A to sprzyja bólom w dolnym odcinku kręgosłupa.

Tych objawów nie lekceważ! Mogą oznaczać problemy z kręgosłupem

Ból w obrębie pleców to nie jedyny sygnał, jaki wysyła nam przeciążony kręgosłup. O tym, że dzieje się z nim coś złego, mogą też świadczyć inne objawy:

  • bóle głowy – bardzo często są związane z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, z zaburzeniem ukrwienia z powodu nieprawidłowej pozycji i przeciążeniem mięśni;
  • wzdęcia, zaparcia, bóle imitujące zapalenie wyrostka – mogą być skutkiem problemów z kręgosłupem lędźwiowym, a dolegliwości pojawiają się, gdy uciska on na nerwy oplatające układ pokarmowy;
  • bolesne miesiączkowanie – bóle mogą mieć bezpośredni związek z miednicą, a dokładniej – z ustawieniem ostatnich segmentów lędźwiowych kręgosłupa i ze stawem krzyżowo-biodrowym;
  • problemy z oddychaniem, pseudozawałowe bóle serca – dotyczą odcinka piersiowego kręgosłupa i są skutkiem długotrwałego unieruchomienia w nachylonej pozycji, co może mieć decydujące znaczenie dla podrażnienia nerwów, np. serca, i mniejszej ruchomości klatki piersiowej;
  • drętwienie ręki, bóle promieniujące od barku albo łokcia w dół, osłabienie czucia, problemy z chwytaniem drobnych przedmiotów – mogą świadczyć o przeciążeniach w odcinku szyjnym kręgosłupa;
  • bóle pod kolanem, w łydce czy stopie – tak mogą się objawiać problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.

Bóle mięśniowo-powięziowe związane z przeciążeniem stanowią 80 proc. wszystkich dolegliwości i są skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania na co dzień. Możemy się ich pozbyć, ale nie przez zagłuszanie ich tabletką, lecz przez zmianę nawyków.

Przyczyny bólu w dolnym odcinku kręgosłupa

Jednak anatomię można obwiniać tylko częściowo, bo na kłopoty z kręgosłupem w dużej mierze pracujemy same. Fatalny wpływ ma na niego brak ruchu, złe nawyki, niedbałe stanie i siedzenie, nieumiejętne dźwiganie i chodzenie na wysokich obcasach. Jeśli do tego śpimy w niewygodnym łóżku, nie dajemy kręgosłupowi szans na regenerację.

Ogromnym obciążeniem dla kręgosłupa jest nadwaga. Gdy przez lata dźwigamy dodatkowe kilogramy, dramatycznie niszczą się krążki międzykręgowe i zużywają stawy, a to prowadzi do choroby zwyrodnieniowej. Jej pierwszym objawem są bóle w krzyżu utrudniające schylanie, a nawet poruszanie.

Sporym wyzwaniem dla naszego „rusztowania” jest okres ciąży, a potem opieka nad dzieckiem, kiedy to podnosimy i dźwigamy maluszka kilkadziesiąt razy dziennie. Raczej nie zastanawiamy się wtedy, czy robimy to w prawidłowy sposób. A niestety, nadmierne obciążenia kręgosłupa się kumulują...

Swoje robią też przeciążenia emocjonalne i życie w pośpiechu: mięśnie reagują na stres stałym napięciem, a jeśli taka sytuacja trwa długo, dochodzi do chronicznego bólu i trwałych zmian zwyrodnieniowych.

Bóle pleców i kręgosłupa [wideo]

Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka dorosłych. Posłuchaj, co według Jacka Bilczyńskiego jest główną przyczyną bólu kręgosłupa.