Arteriografia: badanie RTG tętnic

Arteriografia to badanie radiologiczne (RTG z użyciem kontrastu) polegające na obrazowaniu tętnic (np. aorty, tętnic nerkowych, tętnic mózgu) niewidocznych na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. Jak przebiega badanie? Czy do arteriografii trzeba się specjalnie przygotować?

Arteriografia: badanie RTG tętnic
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Arteriografia: przygotowanie do badania
  2. Arteriografia: przebieg badania
  3. Angiografia: zalecenia po badaniu
  4. Arteriografia: możliwe powikłania
  5. Przeciwwskazania do wykonania arteriografii

Arteriografia to inwazyjne badanie tętnic, które wykonuje się w szpitalu. Zazwyczaj kieruje się na nią osoby, u których trzeba podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym. Najczęściej wykonuje się:

  • arteriografię aorty,
  • arteriografię tętnic nerkowych,
  • arteriografię naczyń mózgowych
  • arteriografię tętnic wieńcowych.

Niekiedy w trakcie badania wykonuje się zabieg angioplastyki lub implantacji stentu w miejscu zmiany chorobowej.

Arteriografia: przygotowanie do badania

w dniu poprzedzającym badanie należy wypić przynajmniej 2,5 do 3 litrów płynów, najlepiej wody niegazowanej, co powinno zapobiec uszkodzeniu nerek przez kontrast. Płyny możesz przyjmować do 6 godzin przed badaniem.  Badanie wykonuje się na czczo, ale jeśli stale bierzesz jakieś leki, to przyjmij je też przed badaniem - o szczegóły zapytaj lekarza.

Jak zapobiec zakrzepicy?

Arteriografia: przebieg badania

Zostaniesz poproszona o położenie się na plecach na specjalnym ruchomym stole. Lekarz wstrzyknie ci podskórnie znieczulenie miejscowe w okolicy nakłuwanego naczynia. Potem nakłuje to naczynie igłą i przez nią wprowadzi do jego światła tzw. prowadnik (wąski giętki pręcik o średnicy kilku milimetrów) i cewnik. Przez cewnik wleje kontrast, a następnie wykona serię zdjęć RTG (zwykle około 20). Jeśli zajdzie taka konieczność, przez cewnik może również podać ci leki, poszerzyć naczynie bądź je zamknąć przez wytworzenie "czopów" (tzw. embolizacja).

Podczas badania musisz leżeć nieruchomo. Przy podawaniu kontrastu lekarz poprosi cię o wstrzymanie na chwilę oddechu. Możesz wówczas odczuwać przykre dolegliwości, np. uderzenia gorąca, bóle głowy, zawroty głowy, szum w uszach, błyski przed oczyma. W takim wypadku natychmiast powiadom o tym lekarza przeprowadzającego badanie.

Badanie trwa od 1 do 2 godzin.

Angiografia: zalecenia po badaniu

Po wykonaniu badania, w miejscu nakłucia tętnicy, zakładany jest opatrunek uciskowy, który ma zapobiegać krwawieniu i powstaniu tętniaka rzekomego w przyszłości. Opatrunek usuwany jest po około 24 godzinach od badania. Jeśli nakłuta była tętnica udowa, przez 24 godziny należy leżeć. Po badaniu, przez przynajmniej 2 doby, należy pić co najmniej 2,5 litra płynów.

Arteriografia: możliwe powikłania

  • krwawienie w miejscu nakłucia
  • tętniak rzekomy
  • ostre niedokrwienie kończyny dolnej, wynikające z ucisku (opatrunek)

Jeśli czujesz, że kończyna staje się zimna, masz wrażenie drętwienia, masz zaburzenia czucia, natychmiast poinformuj lekarza lub pielęgniarkę!

Ważne

Przeciwwskazania do wykonania arteriografii

  • uczulenie na jodowe środki kontrastowe - pacjent uczulony na kontrast powinien być specjalnie przygotowany do badania
  • przewlekła niewydolność nerek
  • zaburzenia krzepnięcia - przed badaniem trzeb je wyrównać
  • ciężkie nadciśnienie tętnicze
Sonda
Czy regularnie badasz poziom cholesterolu we krwi?