Alergicy mogą szczepić się przeciw COVID-19? Najnowsze wyniki badań

2021-03-31 11:05

Osoby z alergiami mogą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. To jest najnowszy wniosek alergologów z Hiszpanii. Według nich „negatywna reakcja osób zmagających się z alergiami występuje sporadycznie”.

Alergicy mogą szczepić się przeciw COVID-19? Najnowsze wyniki badań
Autor: Getty Images

Badanie przeprowadzili alergolodzy z madryckiego szpitala im. Gregorio Maranon. Wzięło w nim udział 186 osób, które cierpią „na poważne formy alergii w celu sprawdzenia bezpieczeństwa działania szczepionek przeciw SARS-CoV-2. Wśród uczestników znaleźli się również pracownicy personelu medycznego borykający się z takimi dolegliwościami jak: astma ciężka, pokrzywka, anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy i mastocytoza skórna. Wszyscy zostali poddani szczepieniu przeciw SARS-CoV-2. Stosowano szczepionki firm Pfizer i Moderna.

Jaki wniosek z badań? Wyniki wskazują na brak przeciwwskazań do podawania alergikom szczepionek na koronawirusa. U ponad 99,2 proc. osób zaszczepionych w trakcie badania nie wystąpiły żadne negatywne reakcje po przyjęciu preparatu przeciw COVID-19. Jedynie w przypadku jednej osoby, która cierpiała na astmę ciężką, badacze odnotowali negatywną reakcję na szczepionkę.

Wyniki badania ukazały się w magazynie naukowym „Journal of Investifational Allergology and Clinical Immunology”.

„Uczulają dodatkowe składniki w szczepionce”

W grudniu 2020 roku brytyjski urząd ds. regulacji leków zaznaczył, że osoby mające reakcję anafilaktyczną po przyjęciu lekarstwa lub jedzenie, nie powinny być szczepione preparatem koncernu Pfizer/BioNTech. Do tej sprawy odnieśli się eksperci, którzy zaznaczyli, że rzadkie reakcje alergiczne są charakterystyczne dla różnych szczepionek. Jak wyjaśnili, nie uczulają antygeny wirusa czy bakterii, a składniki dodatkowe w preparacie, m.in. znikome ilości białka jaja kurzego, mleka krowiego czy żelatyny. Mogą się one znaleźć w składzie szczepionek przeciwko grypie, wściekliźnie czy żółtej gorączce.

- Jeśli ktoś po zjedzeniu jajka miał reakcję anafilaktyczną, to kwalifikujemy go do szczepionki bez dodatku białek jaja kurzego – zaznaczyła alergolog prof. Ewa Czarnobilska w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP). Dodała, że preparaty zawierające uczulające dodatki mogą być podawanie, lecz w odpowiednim zabezpieczeniu. Przyjmować mogą je osoby z przebytymi wstrząsami anafilaktycznymi i niekoniecznie muszą po raz kolejny wywołać taki wstrząs.

Źródło: PAP

Dr Grzesiowski: Smog wspomaga rozprzestrzenianie się koronawirusa
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?