Alergia kontaktowa u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

2019-12-11 8:54

Alergia kontaktowa u dzieci (wyprysk kontaktowy u dzieci) pojawia się dość często - dotyka około 20-30 procent dzieci i młodzieży. Alergia kontaktowa (alergia skórna), nazwana jest popularnie wypryskiem (wyprysk kontaktowy) albo egzemą (egzema). Najczęstsze objawy alergii kontaktowej u dzieci to pokrzywka, wysypka i swędzenie. Jakie jeszcze są objawy alergii kontaktowej u dzieci? Skąd się bierze alergia kontaktowa?

Alergia kontaktowa u dzieci. Jakie są objawy alergii kontaktowej u dzieci?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Alergia kontaktowa u dzieci - objawy
  2. Alergia kontaktowa u dzieci - jakie choroby są jej objawem?
  3. Alergia kontaktowa u dzieci - co najczęściej uczula?
  4. Alergia kontaktowa u dzieci - testy płatkowe

Alergia kontaktowa u dzieci nie wywołuje objawów ogólnoustrojowych w drogach oddechowych czy drogach pokarmowych, a jedynie objawy miejscowe.

W przypadku alergii kontaktowej, antygen odpowiedzialny za rozwój alergii powoduje zmiany jedynie na skórze, choć nie zawsze dokładnie w miejscu kontaktu.

Specjaliści uważają, że częstość występowania alergii kontaktowej wśród dzieci poniżej 3 lat może być wyższa niż wśród dzieci starszych i osób dorosłych. Obecność atopowego zapalenia skóry zwiększa ryzyko uczulenia kontaktowego.

Alergia kontaktowa u dzieci - objawy

Objawami alergii kontaktowej są:

  • zaczerwienienie
  • łuszczenie się skóry
  • wysypka - podskórne grudki i pęcherzyki wypełnione płynem.

Wysypka jest bardzo swędząca, dziecko, drapiąc się, uszkadza pęcherzyki, z których sączy się płyn, powstają ranki i wtedy łatwo może dojść do zakażenia ran.

Objawy alergii kontaktowej zwykle nie pojawiają się natychmiast po zetknięciu z alergenem, a dopiero po co najmniej 24 godzinach lub nawet po 2-3 dniach. Zmiany skórne zwykle są najsilniejsze w miejscu kontaktu, ale mogą też pojawić się z dala od niego.

Alergia kontaktowa u dzieci - jakie choroby są jej objawem?

Alergia kontaktowa może objawiać się poprzez:

Alergia kontaktowa u dzieci - co najczęściej uczula?

Najczęstszymi alergenami kontaktowymi uczulającymi dzieci są:

Należy pamiętać, że uczulać mogą również kosmetyki: mydła, balsamy do ciała, dezodoranty czy perfumy.

Alergia kontaktowa u dzieci - testy płatkowe

By zdiagnozować alergię kontaktową u dzieci wykonuje się test płatkowy.

Testowane alergeny nakłada się na skórę pleców za pomocą specjalnych komór na hipoalergicznym plastrze i pozostawia na 48 godzin.

Czytaj też:

Reakcję skórną ocenia się tuż po odklejeniu komór oraz w kolejnych dniach - po około 72, 96, a nawet 168 godzinach od naklejenia plastrów.

W standardzie testów na alergię kontaktową znajduje się około 16-20 alergenów, które uważane są za główne przyczyny alergii kontaktowej.

Przeczytaj także: