8 roślin leczniczych, którymi możesz leczyć się sam. Skutecznie

2020-09-17 8:21

Te rośliny każdy ma w domu, w różnej postaci. Są bardzo zdrowe i mogą pomóc w załagodzeniu wielu dolegliwości. Niektóre z nich znacie z całą pewnością, a jeśli nie to warto je poznać.

8 roślin leczniczych, którymi możesz leczyć się sam. Skutecznie
Autor: Getty Images 8 roślin leczniczych, którymi możesz leczyć się sam. Na zdjęciu eukaliptus.

Rośliny mają moc! Nie jest to puste stwierdzenie - rośliny i zioła zawierają minerały, witaminy i związki chemiczne, które potrafią bardzo korzystnie oddziaływać na nasz organizm. Przed wami 8 roślin, które potrafią zdziałać cuda!

Lawenda - na uspokojenie, ale nie tylko

Zacznijmy od lawendy. Działa nie tylko odstraszająco na mole, ale bardzo korzystnie wpływa na układ nerwowy. Szczególnie warty uwagi jest olejek lawendowy, bardzo aromatyczny, co oznacza, że jest bogaty w estry, czyli aromatyczne cząsteczki o działaniu przeciwskurczowym i uspokajającym.

W skład olejku lawendowego wchodzą octan linalilu, linalool (nietoksyczny alkohol terpenowy o naturalnych właściwościach bakteriobójczych), terpinen-4-ol i kamfora. I właśnie te składniki sprawiają, że olejek lawendowy działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie.

Jeśli lawenda kojarzy ci się tylko z uspokojeniem - to też dobrze! Olejek lawendowy jest stosowany w aromaterapii w celu łagodzenia stanów lękowych, stresu, a nawet bezsenności. Jeśli chcesz się zrelaksować po męczącym dniu - weź kąpiel z dodatkiem suszonej lawendy lub kilku kropel olejku lawendowego.

Olejek lawendowy sprawdzi się świetnie także jako remedium na różne bóle - reumatyczne, bóle stawów, nadmierne napięcia mięśniowe. Żeby zadziałał należy posmarować nim obolałe miejsce. W żadnym razie nie wolno go pić.

Lawenda pomaga złagodzić swędzenie i podrażnienie po ukąszeniu owadów, bywa także stosowana jako środek odstraszający - komary, mole, a nawet wszy i gnidy, które zabija.

Eukaliptus - najlepszy dla skóry

Eukaliptus to kolejna cudowna roślina, której liście i kora drzewa zawierają garbniki, więc mamy działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Eukaliptus działa także wykrztuśnie i rozgrzewająco, łagodzi podrażnienia, zwalcza infekcje skórne.

Eukaliptus jest często wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.  Wspomaga walkę z łupieżem, leczenie opryszczki, a także spowalnia procesy starzenia się skóry. Eukaliptus - także w postaci wyciągu z rośliny - jest stosowany do leczniczych kąpieli, które mają łagodzić stres, uspokoić, a także ułatwić zaśnięcie.

Ostropest plamisty - na wątrobę

Ostropest ma rewelacyjny wpływ na wątrobę! Jest on nawet polecany przy zatruciach - np. grzybami. Ostropest chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem trucizn i przyśpiesza ich usuwanie z organizmu. Może także chronić wątrobę przed szkodliwym działaniem ubocznym wielu leków.

Ostropest stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Zapobiega także stanom zapalnym w wątrobie. Wśród innych zastosowań ostropestu plamistego znajdziemy leczenie kamicy żółciowej, a także w zwalczaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych - zgagi czy wzdęć. Ostropest pomaga także uregulować cykl miesiączek.

Tymianek - na stany zapalne

Tymianek wykazuje działanie przeciwzapalne - może łagodzić bóle reumatyczne, odkaża, łagodzi stany zapalne. Szczególnie chętnie jest stosowany olejek tymiankowy - łagodzi objawy dny moczanowej, zapalenia stawów, przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia po ukąszeniach owadów, pomaga w przypadku stanów chorobowych skóry (np. grzybica). Jest stosowany w przypadku zmęczenia, problemów z menstruacją, na wahania nastrojów związane z menopauzą.

Co ciekawe tymianek odkaża kanały zębowe oraz łagodzi stany zapalne pochwy! Niestety olejek tymiankowy łatwo przedawkować, a w przypadku zatrucia pojawiają się nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, zapalenie żołądka.

Mniszek lekarski - gwarancja zdrowych nerek i wątroby

Mniszek lekarski jest stosowany jako środek wspomagający w schorzeniach nerek i wątroby. Łagodzi skutki uboczne leków, pomaga oczyścić organizm z toksyn, łagodzi problemy z woreczkiem żółciowym. Zmniejsza także obrzęki związane z zatrzymaniem wody w organizmie.

Liście mniszka lekarskiego zawierają witaminę C, witaminę B6, tiaminę, ryboflawinę, wapń, żelazo, potas oraz mangan, a także bardzo duże ilości witaminy A. Mniszek lekarski neutralizuje działanie wolnych rodników, może mieć działanie antynowotworowe.

Mniszek lekarski działa moczopędnie, wpływa pozytywnie na regulację gospodarki węglowodanowej organizmu. Mniszek lekarski spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi i obniża indeks glikemiczny pożywienia.

Aloes - na wszystko

Aloes jest rośliną, która znajduje szerokie zastosowanie - zarówno w kosmetyce, jak i suplementacji w celach zdrowotnych. Żele z aloesu świetnie nawilżają skórę, działają przeciwzapalnie (zmniejszają obrzęki, stany zapalne na skórze, są polecane przy obrzęku po ukąszeniach owadów), łagodzą ból, przyspieszają regenerację skóry. Żel z aloesu można stosować na rany.

Aloes wspiera naturalną odporność organizmu, zwiększa ilość składników odżywczych w komórkach, neutralizuje bakterie, wolne rodniki, przy czym zapewnia organizmowi ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Obniża także poziom cukru w organizmie, normuje poziom cholesterolu.

Regularne picie soku z aloesu pomaga na zaparcia, a także na wszystkie stany zapalne w organizmie. Dzięki usprawnieniu procesu trawienia i złagodzeniu zaparć, sok z aloesu powinny pić osoby z problemami z odbytem - np. szczeliną odbytu czy hemoroidami.

Dziurawiec - na kamicę

Dziurawiec sprawdzi się w przypadku stanów zapalnych dróg żółciowych, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym oraz przy problemach z wątrobą. Jest stosowany wspomagająco przy leczeniu kamicy żółciowej. Na wszelkie problemy z układem pokarmowym będzie dobrym remedium - można go bez obaw stosować w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, zmniejszonym wydzielaniu soku żołądkowego, braku apetytu, zgadze, wzdęciach, biegunce i bólach brzucha.

Przetwory z ziela dziurawca w medycynie naturalnej wykorzystuje się również w zmniejszonym wydalaniu moczu oraz w kamicy - wszystko dzięki właściwościom moczopędnym dziurawca. A te zawdzięcza on flawonoidom, a zwłaszcza substancji o nazwie hiperozyd. Dzięki nim dziurawiec zwiększa o 15 do 30 proc. dobową ilość wydalanego moczu.

Miłorząb - na cellulit i zmarszczki

Miłorząb sprawdzi się doskonale w walce z cellulitem, bowiem silnie pobudza mikrokrążenie skórne. Poprawia stan naczyń krwionośnych oraz odżywienie tkanek, a także stymuluje proces rozkładania tłuszczy. Jednak nie tylko na cellulit pomaga wyciąg z miłorzębu - świetnie sprawdzi się u osób z cerą naczynkową, pajączkami, ze skórą starzejącą się, a także pomoże ukryć pierwsze zmarszczki.

Dodatkowo substancje zawarte w miłorzębie spowalniają postępującą degenerację tkanki nerwowej, która rozpoczyna się w okresie menopauzy. Dlatego regularne stosowanie preparatów z miłorzębem łagodzi zmienność nastrojów, osłabienie pamięci, zawroty głowy i zaburzenia równowagi.