7-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 7 miesiącu życia niemowlaka

2021-02-17 9:12

7-miesięczne dziecko odkrywa nowy sposób na pokonanie przestrzeni – pełzanie. Otwiera to przed nim nowe możliwości. Trzymanie podniesionej głowy już nie sprawia niemowlęciu trudności. Próbuje również samo siadać. Sprawdź, co jeszcze potrafi 7-miesięczne dziecko.

7-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 7 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

7-miesięczne dziecko staje się coraz mądrzejsze. Umie już odróżnić swoich domowników od obcych. Może się zdarzyć, że dawno nie widzianych osób zacznie się obawiać - nie ma się czym martwić, to normalna reakcja. 7 miesięcy to ostatni dzwonek na wprowadzenie nowych produktów do diety niemowlaka. Jeśli już zaczęło smakować nowe potrawy, może dalej próbować kulinarnych nowości.

Spis treści

  1. 7-miesięczne dziecko zaczyna pełzać
  2. 7-miesięczne dziecko przygotowuje się do samodzielnego siadania
  3. 7-miesięczne dziecko potrafi chwytać w dwie rączki
  4. 7-miesięczne dziecko poznaje dźwięki
  5. 7-miesięczne dziecko może bać się obcych
  6. Rozszerzanie diety – kwestia konsystencji

7-miesięczne dziecko zaczyna pełzać

Technika może być różna. Jedne niemowlęta leżąc na brzuszku mozolnie podciągają się na rękach ciągnąc za sobą resztę ciała. Inne pracują głównie nóżkami, jedynie wspierając się na rączkach.

Niezależnie od wybranego sposobu pełzanie nie jest łatwe. Twoje dziecko nie zaczęło jeszcze pełzać? Nie ma się czym martwić. Większość dzieci opanowuje pełzanie dopiero w ósmym, a nawet dziewiątym miesiącu życia. To normalne i nie należy się tym niepokoić.

Jak wspierać dziecko w nauce pełzania?

  • Jak najczęściej stwarzaj niemowlęciu okazję do treningu, kładąc je na podłodze. Dodatkową zachętą do podjęcia wysiłku może być kolorowa zabawka położona poza zasięgiem rąk malucha.
  • Zakładaj dziecku wygodne ubranka zapewniające swobodę ruchów. Unikaj ciuszków, które mają zapięcie z przodu. Guziki czy napy mogą malca uwierać. Przy pełzaniu najlepiej sprawdzą się elastyczne body, dresowe spodenki i antypoślizgowe spodenki.
  • Pamiętaj, że najłatwiej pełza się po gładkiej podłodze. Jeśli niemowlę ma duże problemy z przesunięciem ciała, rozważ zwinięcie dywanu na jakiś czas.
  • Gdy niemowlę pełza do tyłu, układaj go tak, by mogło odepchnąć się stópkami od ściany. To mu pomoże ruszyć we właściwym kierunku.
  • Zadbaj, żeby na podłodze nie było żadnych drobnych przedmiotów. Maluch mógłby je włożyć do buzi i udławić się.

7-miesięczne dziecko przygotowuje się do samodzielnego siadania

Nie martw się, jeśli twoje dziecko jeszcze nie siedzi. To normalne. W siódmym miesiącu niemowlęta na ogół dopiero przygotowują się do pozycji siedzącej. Posadzone siedzą bez podparcia tylko przez chwilę po czym przechylają się do przodu lub na bok.

Zdaniem pediatrów, w tej sprawie absolutnie nie należy dziecka poganiać. Sadzanie niemowlęcia, które nie jest na to jeszcze gotowe, może być przyczyną powstania wad postawy.

Dlatego zamiast sadzać dziecko, zapewnij mu swobodę ruchów na podłodze. Będzie wytrwale ćwiczyć i prawdopodobnie już za kilka tygodni uniesie brzuszek oraz pupę wspierając się na wyprostowanych rękach i nóżkach ugiętych w kolanach. A to pierwszy krok do samodzielnego siedzenia.

7-miesięczne dziecko potrafi chwytać w dwie rączki

Bawiąc się, niemowlę posługuje się dwiema rączkami jednocześnie. Potrafi trzymać zabawkę w dłoni, a drugą łapką sięgać po kolejny przedmiot. Chętnie toczy piłeczkę po podłodze.

Często wyrzuca z wózka czy łóżeczka zabawki i patrzy jak spadają. Podnoszenie ich jest męczące, ale warto być cierpliwym. Dzięki tej zabawie dziecko uczy się przewidywać, gdzie za chwilę będzie poruszający się przedmiot.

Jeśli niemowlę niechcący upuści zabawkę, przez chwilę szuka jej wzrokiem, ale gdy jej nie widzi, natychmiast o niej zapomina. Jeszcze nie rozumie, że gdy coś znika z jego oczu, wciąż istnieje i można to odnaleźć.

Czytaj też: Kupujemy zabawki dla dziecka

7-miesięczne dziecko poznaje dźwięki

Dziecko jest zafascynowane różnymi dźwiękami. Głośno gaworzy zmieniając intonację i siłę głosu. Zaczepnie piszczy i cmoka.

Chętnie sięga po zabawki wydające dźwięki:

  • grzechotki,
  • piszczące zwierzątka,
  • dzwoniące piłeczki.

Od czasu do czasu lubi też zrobić więcej hałasu. Z zapałem uderza klockiem o podłogę, puka łyżką o blat stołu. Jeśli mu na to pozwolisz, urządzi ci w kuchni prawdziwą orkiestrę.

7-miesięczne dziecko może bać się obcych

Niemowlę odróżnia już swoich od obcych. Już nie uśmiecha się do każdego, kto go zaczepia na spacerze. Boi się, gdy obca osoba chce je wziąć na ręce. Często reaguje wtedy płaczem.

Niestety lęk budzą w nim też dawno nie widziani babcia i dziadek. Nie należy się tym denerwować. To normalny etap w życiu niemowlęcia. Za kilka miesięcy dziecko znów stanie się bardziej towarzyskie.

Na razie zdecydowanie wyróżnia mamę lub inną osobę z którą spędza najwięcej czasu. To przede wszystkim do niej się uśmiecha, z nią chce się bawić, jej bliskości pragnie.

Czytaj też: Dziecięce lęki: przyczyny, zapobieganie, leczenie

Rozszerzanie diety – kwestia konsystencji

Jeśli do tej pory karmiłaś niemowlę tylko piersią lub butelką, najwyższy czas wzbogacić jego jadłospis. Zdaniem pediatrów rozszerzanie diety należy rozpocząć najpóźniej w siódmym miesiącu życia dziecka.

Jeśli twoje niemowlę je już przeciery warzywne i owocowe, kaszki oraz obiadki z dodatkiem jajka lub mięsa, czas na kolejne nowości:

Oczywiście nie serwuj dziecku wszystkiego na raz. Rozszerzaj jego dietę stopniowo, zachowując kilkudniowe odstępy przed każdą nową propozycją. Najważniejszą zmianą w tym miesiącu nie są jednak kolejne nowości, ale zmiana konsystencji posiłków.

Niemowlę prawdopodobnie nabrało już wprawy w jedzeniu papek, czas więc, by powoli zaczęło uczyć się żuć. Dlatego przeciery podawane dziecku w siódmym miesiącu życia nie powinny już mieć idealnie gładkiej, kremowej konsystencji, tylko zawierać grudki, czyli małe kawałeczki jedzenia.

Niemowlę zgniata je dziąsłami (ząbków ma jeszcze niewiele) i w ten sposób przygotowuje się do jedzenia produktów wymagających gryzienia, które wkrótce znajdą się w jego menu.

Początkowo maluch może być zaskoczony grudkową konsystencją i jeść mniej chętnie, ale szybko pogodzi się ze zmianą. Jeśli sama przygotowujesz posiłki dla niemowlęcia, nie miksuj ich zbyt dokładnie.

Jeżeli kupujesz dania w słoiczkach, wybieraj te, polecane od 7. miesiąca życia. Mają one odpowiednią dla twojego dziecka konsystencję.

Zadbaj o bezpieczeństwo niemowlaka podczas jedzenia:

  • zawsze zapinaj dziecko w wysokim krzesełku. Dzięki pasom bezpieczeństwa masz pewność, że maluch z niego nie wypadnie.
  • usuń z zasięgu rąk siedzącego przy stole niemowlęcia szklanki z gorącymi napojami. Dziecko mogłoby niechcący przewrócić je i się poparzyć.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Siedmiomiesięczne niemowlę zazwyczaj:

  • próbuje pełzać,
  • potrafi posługiwać się obiema rękami jednocześnie,
  • szuka zabawki, która wypadła mu z dłoni,
  • rzuca przedmiotami,
  • reaguje na swoje imię.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • nie obraca się z pleców na brzuch,
  • nie próbuje dotrzeć do zabawki znajdującej się poza zasięgiem jego rąk,
  • nie lubi leżeć na brzuchu, nie opiera się na przedramionach.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza