6 sposobów na zdrowe serce

2020-06-16 9:00

Kołatanie serca pozornie bez powodu, zadyszka przy niewielkim wysiłku, a nawet ból - każdy, kto kiedykolwiek je poczuł wie, jak bardzo mogą niepokoić. Gdy się pojawią to znak, że serce potrzebuje natychmiastowej uwagi. Co możesz zrobić dla serca we własnym zakresie?

serce
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dbaj o odpoczynek
  2. Ruszaj się
  3. Nie bagatelizuj grypy i anginy
  4. Utrzymuj odpowiednią wagę ciała
  5. W menu uwzględnij dobre oleje
  6. Zadbaj o zęby

Serce to najważniejszy mięsień ciała, który w dodatku pracuje bez wytchnienia - w ciągu godziny przepompowuje blisko 350 litrów krwi. Warto zadbać o to, by stale było w dobrej kondycji. Sprawdź, co zrobić, by jego praca przebiegała bez zakłóceń.

Dbaj o odpoczynek

Staraj się spać nie mniej, niż 8 godzin na dobę. W trakcie snu serce pracuje wolniej, niższy jest również poziom fibrynogenu - białka przyczyniającego się do powstawania zakrzepów.

W tym czasie regeneruje się również cały organizm i, co nie jest bez znaczenia, zmniejsza się także poziom kortyzolu, hormonu stresu. To ważne: stres, zwłaszcza przewlekły, niekorzystnie wpływa na serce, może być również przyczyną zaburzeń jego rytmu a nawet doprowadzić do zawału. Często inicjuje również wydzielanie substancji, które uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych, co źle wpływa na układ krążenia.

Ruszaj się

Regularna aktywność fizyczna wspiera pracę układu współczulnego, między innymi wpływa na spowolnienie tętna, co jest korzystne dla układu krążenia. Obniża również ciśnienie, przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej, hamuje rozwój miażdżycy - ruch może obniżać stężenie złego cholesterolu LDL i podnosić stężenie dobrego cholesterolu HDL.

Aktywność fizyczna poprawia także przepływ krwi i zmniejsza skłonność do tworzenia się zakrzepów. Wystarczy, jeśli przez 30 minut dziennie pojeździsz na rowerze, pójdziesz na szybki spacer, poćwiczyć. By ruch był zdrowy dla serca, podczas wysiłku tętno nie powinno przekraczać 130 uderzeń na minutę.

Nie bagatelizuj grypy i anginy

Obie mogą być groźne i dla osób chorych już na serce, i dla serca osób, którym póki co ono nie dokucza. Jednym z pogrypowych powikłań może być wirusowe zapalenie mięśnia serca lub osierdzia i kardiomiopatia - organizm zmuszony do "przechodzenia" grypy wytwarza przeciwciała, które uszkadzają serce.

Podobnie jest w przypadku anginy: niedoleczona lub źle leczona, może  doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, które może ujawnić się nawet po dłuższym czasie.

Utrzymuj odpowiednią wagę ciała

Im większa masa ciała, tym większe zapotrzebowanie organizmu na tlen. Większa jest także objętość krwi, jaka w każdej minucie tłoczona jest przez serce - a to może prowadzić do jego przerostu i w efekcie do niewydolności.

Tkanka tłuszczowa, która odkłada się w jamie brzusznej, wytwarza cytokiny, które działają prozapalnie na śródbłonek naczyniowy, przyspieszając rozwój miażdżycy, a także substancje sprzyjające rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Z badań wynika, że otyłość odpowiada za 55 proc. wszystkich przypadków nadciśnienia tętniczego i 35 proc. choroby niedokrwiennej serca.

W menu uwzględnij dobre oleje

Tłoczone na zimno, nierafinowane, zawierają cenne sterole roślinne, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Nie stosuj ich do smażenia, lecz do sałatek, twarogu, gotowanej kaszy. Warto stosować oleje rzepakowy, lniany, z czarnuszki (bogate w cenne kwasy omega-3), z ostropestu jest bogaty w naturalne fosfolipidy, arganowy obniża poziom cukru we krwi.

Zadbaj o zęby

Zaniedbane mogą prowadzić do chorób serca. Następstwem nieleczonej próchnicy może być zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba (m.in. okostnej, ozębnej) i choroby miazgi. Gdy zęby nie są leczone, zakażenie migruje na okoliczne tkanki, a następnie - wraz z krwią - bakterie docierają do wszystkich organów ciała, m.in. do serca.

Układ immunologiczny atakuje bakterie osadzające się na ścianach żył, czego następstwem jest tworzenie się blaszki miażdżycowej. Gdy jest jej dużo, może zablokować żyły i tętnice, doprowadzając w konsekwencji do zawału mięśnia sercowego. 

Pierwsza pomoc: atak serca

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?

Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?