6-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 6 miesiącu życia niemowlaka

2021-02-16 15:50

6-miesięczne dziecko poznaje uroki zabaw paluszkowych i zaczyna gaworzyć. Coraz lepiej komunikuje się z rodzicami i w namacalny sposób poznaje otoczenie. 6 miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch opanowuje sztukę turlania. Jest to też idealny moment na rozszerzenie diety niemowlęcia.

6-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 6 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

6-miesięcznemu niemowlęciu podoba się, gdy sadzasz je na swoich kolanach. Opiera się wtedy wygodnie o ciebie i zadowolone rozgląda dookoła. Pamiętaj jednak, że nie powinno tak siedzieć zbyt długo. Nie sadzaj go także wspierając poduszkami. Rozwojowi niemowlęcia nadal sprzyjają przede wszystkim pozycja horyzontalna i swoboda ruchów. Ćwicząc na podłodze niemowlę najlepiej przygotuje swoje ciało na nowe wyzwanie, jakim jest samodzielne siadanie i siedzenie. Aby stymulować rozwój niemowlęcia pozwól mu samodzielnie ćwiczyć. Możesz też zacząć urozmaicać jego posiłki. Sześć miesięcy to czas, w którym niemowlę zaczyna ząbkować, dlatego warto zapoznać się z podstawami higieny jamy ustnej niemowlaków.

Spis treści

  1. 6-miesięczne dziecko próbuje się przemieszczać
  2. 6-miesięczne dziecko ma już mocniejszy chwyt
  3. 6-miesięczne dziecko liże przedmioty
  4. 6-miesięczne dziecko lub zabawy paluszkowe
  5. 6-miesięczne dziecko zaczyna gaworzyć
  6. Nadszedł czas na spacerówkę
  7. 6-miesięczne dziecko a higiena jamy ustnej
  8. Rozszerzanie diety – czas na kolejne nowości

6-miesięczne dziecko próbuje się przemieszczać

Bawiąc się na kocyku niemowlę odkrywa, że obracanie się z brzuszka na plecy i odwrotnie, to sposób na przemieszczanie się. Połóż zabawkę poza zasięgiem jego rączek, a poturla się do niej niczym mała szpulka.

Dziecko szybko orientuje się, że poza kocykiem też jest mnóstwo ciekawych rzeczy i toczy się coraz dalej. Może też próbować pełzać.

Dokładnie odkurzaj podłogę, by mały odkrywca nie trafił na jakiś zagubiony orzeszek czy spinacz, bo na pewno się nim zainteresuje.

6-miesięczne dziecko ma już mocniejszy chwyt

Niemowlę próbuje dotknąć wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego rąk. Gdy mu się to uda, pewnie chwyta przedmiot pożądania. Obraca go w dłoniach, obmacuje, przekłada z rączki do rączki.

Niektóre dzieci trzymając jedną zabawkę potrafią już sięgnąć po drugą, ale nie wszystkim się to jeszcze udaje. Dziecko kojarzy już dźwięk grzechotki ze swoimi ruchami. Potrząsa zabawką i uważnie słucha grzechotania, jakie wydaje.

6-miesięczne dziecko liże przedmioty

W szóstym miesiącu życia niemowlę nadal bada przedmioty językiem i wszystko wkłada do buzi. Nie martw się, że w ten sposób trafią do ust dziecka zarazki. Domowe drobnoustroje nie są takie groźne. Zdaniem pediatrów kontakt z nimi może być dla niemowlęcia wręcz korzystny, bo w ten maluch trenuje odporność.

Oczywiście regularnie myj zabawki myć wodą i delikatnym mydłem, ale nie wpadaj w panikę, gdy dziecko poliże twój kapeć. Ponieważ niemowlę tyle rzeczy bierze już do buzi, możesz przestać sterylizować jego smoczki i butelki. Wystarczy, że będziesz je dokładnie myć wodą i płynem do mycia naczyń. Możesz to robić ręcznie lub w zmywarce.

6-miesięczne dziecko lub zabawy paluszkowe

Niemowlę bardzo lubi zabawy z rodzicami. Podobają mu się zwłaszcza takie, w których krótkiej rymowance towarzyszy powtarzana sekwencja ruchów np. „Tu sroczka kaszkę warzyła” czy „Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak”.

Takie zabawy dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, którą daje bliskość mamy czy taty. Pozwalają mu się odprężyć i wyciszyć, a także świetnie bawić. A przy okazji uczą niemowlę skupienia uwagi, wspomagają rozwój mowy. Słuchając rytmicznych wierszyków, maluch poznaje nowe słowa i zaczyna je rozumieć. Takie zabawy rozwijają też sprawność rąk - z czasem dziecko próbuje naśladować ruchy rodzica.

6-miesięczne dziecko zaczyna gaworzyć

Rozpoczyna się kolejny etap rozwoju mowy. Niemowlę zapałem gaworzy łącząc spółgłoski z samogłoskami. „ma-ma-ma”, „ta-ta-ta”, „ba-ba-ba”, „da-da-da” powtarza rytmicznie. Spróbuj mu odpowiedzieć tak samo, a zobaczysz, jak mu się to spodoba.

Gaworząc dziecko ćwiczy język, wargi, oddech i intonację, przygotowując się do mówienia właściwego. Zaś słuchając, jak za nim powtarzasz uczy się wychwytywania dźwięków oraz ich naśladowania.

Dużo mów do niemowlaka. Powtarzaj nazwy przedmiotów, naśladuj odgłosy zwierząt, opowiadaj, co robisz, recytuj wierszyki. Staraj się, aby twój głos nie był monotonny. Dziecko będzie cię słuchało z uwagą i stopniowo poznawało znaczenie słów.

Nadszedł czas na spacerówkę

Czas zmienić głęboki wózek na spacerówkę. W tym pierwszym jest już niemowlęciu za ciasno. Poza tym dziecko chce na spacerze oglądać świat. Ciekawią je przedszkolaki biegające na placu zabaw, kaczki pływające w stawie, mijane samochody. Wygodnie ułożone w spacerówce może przyglądać im się do woli.

Ważne jednak, żeby nowy wózek miał oparcie, które można położyć zupełnie poziomo. Dzięki temu, gdy zmęczone wrażeniami niemowlę zrobi się senne, będzie mogło wygodnie się zdrzemnąć. W spacerówce zawsze zapinaj dziecko pasami bezpieczeństwa.

6-miesięczne dziecko a higiena jamy ustnej

Jeśli w buzi dziecka pojawiły się już pierwsze ząbki, zadbaj o ich higienę. Rano i wieczorem dokładnie czyść je miękką szczoteczką. Silikonowe szczoteczki dla niemowląt nakładane na palec są dobre, gdy ząbki dopiero się wyrzynają. Ale gdy już wyrosną, lepiej myć je tradycyjną szczoteczką o malutkiej główce i bardzo miękkim włosiu.

Stomatolodzy zalecają od początku stosowanie pasty do zębów. Powinien to być produkt przeznaczony dla niemowląt. Należy nakładać go tylko tyle, by nieco ubrudzić końcówki włosia szczoteczki.

Czytaj też:

Rozszerzanie diety – czas na kolejne nowości

Jeśli dziecko zadebiutowało przy stole w piątym miesiącu, zacznij podawać mu przeciery warzywne z dodatkiem jajka lub mięsa. Te nowe składniki są znakomitym źródłem żelaza, którego niemowlę potrzebuje. W szóstym miesiącu w jego organizmie wyczerpują się bowiem zapasy tego pierwiastka, zgromadzone w jeszcze w życiu płodowym.

W sklepach na półkach z artykułami dla niemowląt znajdziesz bogatą ofertę obiadków z dodatkiem mięsa. Zawierają one wysokiej jakości składniki w odpowiednich proporcjach, mają też idealną dla początkującego smakosza kremową konsystencję.

Nie wprowadzaj do menu dziecka kilku gatunków mięsa naraz. Najlepiej zacznij od dań z dodatkiem indyka lub kurczaka, a po kilku dniach kolejno proponuj mu inne mięsne nowości.

Jeżeli niemowlę nadal żywi się tylko mlekiem (twoim lub mlekiem modyfikowanym), warto zacząć powoli wzbogacać jego dietę. Informacje, jak wprowadzać pierwsze dania krok po kroku znajdziesz tu >>> 5-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 5 miesiącu życia niemowlaka.

Jeśli dziecko jest niechętnie nastawione do nowości lub zjada mikroskopijne ilości, nie zniechęcaj się.

  • Nie martw się, gdy niemowlę mało je. Na razie nowe dania mają przede wszystkim urozmaicić jego dietę. Jej podstawę wciąż stanowi mleko mamy lub modyfikowane.
  • Pamiętaj, że dziecko ma prawo do swoich upodobań. To, że ty lubisz brokuł, nie musi oznaczać, że maluch też go pokocha. Jeśli po kilku próbach odmawia zjedzenia jakiegoś produktu, zaproponuj mu coś innego
  • Nie karm niemowlęcia na siłę. Nie staraj się też odwracać jego uwagi, by więcej zjadło. Nawet małe dziecko wie, kiedy jest syte. Jeśli maluch zaciska usta i odwraca główkę, daj mu spokój.

Czytaj też: 

Warto wiedzieć

Sześciomiesięczne niemowlę zazwyczaj:

  • obraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie,
  • leżąc na brzuchu wspiera się na dłoniach i wysoko unosi klatkę piersiową,
  • przekłada przedmiot z ręki do ręki,
  • gaworzy łącząc spółgłoski z samogłoskami.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • nie próbuje obracać się z brzuszka na plecy,
  • obraca się tylko w jedną stronę,
  • krzyżuje nogi przy wyprostowanych kolanach,
  • nie przekłada przedmiotów z ręki do ręki.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza