40. tydzień ciąży - najwyższy czas urodzić

2018-04-06 11:54

40. tydzień ciąży to najlepszy moment na urodzenie dziecka – jest już w pełni gotowe do życia poza brzuchem. Być może, gdy czytasz te słowa, od porodu dzielą cię zaledwie godziny. Ale jeśli nie urodzisz do końca 40. tygodnia ciąży, lekarz określi twoją ciążę jako ciążę przenoszoną lub przeterminowaną.

40. tydzień ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Płód w 40. tygodniu ciąży ma ponad 50 cm wzrostu (zazwyczaj 54-55 cm) i waży pomiędzy 3,5 a 4 kg.

Spis treści

  1. 40. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. 6 spraw, które trzeba załatwić przed porodem
  3. 40. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 40. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Spis treści:

40. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Mimo że to już końcówka ciąży, płód nadal przybiera na wadze, wzrasta również obwód jego główki. Oba te wymiary są ważne, gdyż mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia (jeśli w trakcie USG lekarz uzna, że dziecko jest zbyt duże, by zdołało przecisnąć się przez kanał rodny).

Gdy twoje dziecko się rusza, wraz z nim "skacze" cały brzuch. Takie sytuacje są jednak rzadkie, bo z racji ciasnoty, jaka panuje w macicy, maluszkowi trudno się już poruszać. Gdyby jednak przez kilka godzin nie dawał znaku życia, koniecznie zgłoś się na badanie KTG.

W 40. tygodniu ciąży w mózgu płodu nadal intensywnie mnożą się komórki nerwowe, a płód rozpoznaje już nie tylko głos mamy, ale i taty.

Do organizmu płodu trafia bardzo duża ilość substancji odżywczych, które pomogą przetrwać mu pierwsze godziny, a nawet dni po drugiej stronie brzucha, kiedy jeszcze nie będzie umiał ssać, a więc i dostatecznie się najadać.

Maluszek w 40. tygodniu ciąży powinien znajdować się już nisko w miednicy. Tuż przed porodem podwzgórze mózgu płodu dostaje sygnał, że wkrótce nastąpi poród. Sygnał ten "wzmacniany" jest przez hormony, krążące w organizmie mamy, i przez skurcze, w trakcie których płód jest uciskany przez ściany macicy.

6 spraw, które trzeba załatwić przed porodem

    Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

    40. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

    W 40. tygodniu ciąży, podobnie jak w poprzednich tygodniach, masz prawo być solidnie zmęczona – tylko nieliczne przyszłe mamy odczuwają w tym okresie przypływ energii, dzięki któremu są w stanie pokończyć zawodowe zobowiązania przed udaniem się na urlop macierzyński.

    Jeśli masz pecha, być może dręczą cię nawet wszystkie ciążowe dolegliwości naraz – bezsenność, skurcze łydek, kłopoty trawienne, obrzęki. Pocieszeniem niech będzie myśl, że już za chwileczkę wszystko minie i szybko o tym zapomnisz.

    Ponieważ brzuch już się obniżył, gdyż płód w 40. tygodniu ciąży wstawił się już w kanał rodny, ponownie zmienił się punkt ciężkości twojego ciała. Chodząc, możesz mieć więc wrażenie, że poruszasz się jak kaczka i łatwiej tracisz równowagę. Uważaj zwłaszcza na schodach i na mokrej podłodze w łazience – możesz się przewrócić.

    W 40. tygodniu ciąży mogą pojawiać się niewielkie plamienia. Są one efektem skracania się szyjki macicy, co jest wstępem do porodu. Gdyby jednak krwi było bardzo dużo, jak najszybciej pojedź do szpitala.

    Nieregularne skurcze w 40. tygodniu ciąży są normalne i możesz je odczuwać dość często. Licz ich długość i odstępy między nimi – jeśli staną się regularne, to znak, że rozpoczął się poród.

    40. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

    W 40. tygodniu ciąży powinnaś co 2-3 dni przyjeżdżać do szpitala na badanie KTG, czyli badanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy.

    Być może w trakcie jednego z takich badań zostaniesz skierowana na test oksytocynowy – w jego trakcie będziesz podłączona do aparatu KTG, i zostanie ci podana niewielka ilość oksytocyny, która wywołuje skurcze. Taki test ma na celu sprawdzenie tętna dziecka podczas skurczy porodowych. Jeśli wszystko będzie w porządku, wynik będzie oznaczony jako negatywny.

    Gdyby jednak w trakcie skurczy spadało tętno dziecka, test wyjdzie pozytywny – być może wtedy konieczne będzie sztuczne wywołanie porodu. Jeśli nie urodzisz do końca 40 tygodnia ciąży, czeka cię badanie USG, w trakcie którego lekarz oceni m.in. stan płodu i jego aktywność.

    Nie denerwuj się tym, że termin porodu mija, a ty jeszcze nie masz żadnych objawów porodu. Wyznaczony przez lekarza czas, w którym dziecko powinno przyjść na świat, jest tylko orientacyjny.

    Zwykle na rozpoczęcie porodu czeka się do końca 41. tygodnia ciąży – po tym czasie, jeśli nadal nic się nie dzieje, zostaniesz skierowana do szpitala, gdzie, w razie potrzeby, poród zostanie sztucznie wywołany.

    Przeczytaj również:

    Trzeci trymestr ciąży

    39. tydzień ciąży

    38. tydzień ciąży

    37. tydzień ciąży