4 kosmetyki naszych babć, których warto używać!

2019-07-29 16:30

Myśląc o pielęgnacji skóry i włosów sprzed kilkudziesięciu lat, wyobrażamy sobie naturalne, przygotowywane w domu kosmetyki oraz niewielki wybór produktów sklepowych. Czy sposoby na piękną cerę naszych babć sprawdziłyby się i dzisiaj? Zapraszamy na krótką podróż w czasie, podczas której zagłębimy się w świat dawnych kosmetyków. Niektóre z nich nadal są warte uwagi i sprawdzenia.

4 kosmetyki naszych babć, których warto używać!
Autor: gettyimages.com Maseczka z jajek to niezawodny sposób na mocne włosy.

Spis treści

  1. 4 kosmetyki naszych babć, których warto używać!
  2. Kuchenne produkty do pielęgnacji

Do najbliższej drogerii czy perfumerii możemy pojechać każdego dnia. Tam na półkach produktów jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie poznać i przetestować ich wszystkich. 

Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze nie tak dawno temu, nasze mamy i babcie musiały zadbać o swoją skórę bez rozbudowanej rutyny pielęgnacyjnej, do której dzisiaj możemy użyć co najmniej kilku specyficznych kosmetyków.

Nie znaczy to jednak, że kwestie dbania o urodę były nieistotne. Niektóre z produktów, które możemy dzisiaj zobaczyć na półkach sklepowych, mają dosyć długi rodowód i z powodzeniem były stosowane już pięćdziesiąt lat temu.

4 kosmetyki naszych babć, których warto używać!

Woda brzozowa

Woda brzozowa, czyli sok z brzozy z alkoholem, to popularny kosmetyk z czasów PRL-u, używany jako remedium na wypadanie włosów i łupież. Sok z brzozy to źródło witamin z grupy B, które odpowiadają za porost włosów oraz ich regenerację. Alkohol jest składnikiem niezbędnym do konserwacji soku, którego trwałość to zaledwie kilka dni.

Wodę brzozową wcierać można w skórę głowy, a pierwsze efekty stosowania to pojawienie się nowych włosków oraz zmniejszenie przetłuszczania się włosów. Wcierkę stosować można na noc lub na kilka godzin przed myciem włosów.

Niestety alkohol nie posłuży każdemu, a po dłuższym stosowaniu produktów na jego bazie można doprowadzić do przesuszenia skalpu. Cechą przemawiającą za wypróbowaniem wody brzozowej jest jej niska cena, może się okazać, że ten niepozorny kosmetyk przyczyni się do spełnienia marzeń o bujnej fryzurze.

Olej rycynowy

Olej rycynowy to nie tylko istotny element domowych apteczek poprzednich pokoleń i lekarstwo na problemy gastryczne. Kobiety za jego pomocą dbały o skórę i włosy, ten niezwykle uniwersalny kosmetyk niesie pomoc przy wielu problemach, od trądziku po zmarszczki.

Olej możemy wmasować w skórę twarzy, a jego właściwości nawilżające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne załagodzą zmiany trądzikowe oraz wyleczą kurze łapki.

Jeśli używamy czystego oleju rycynowego, zmywamy go po kilku godzinach, dodać go możemy też do olejku, którego używamy do oczyszczania twarzy.

Niezwykłe efekty daje stosowanie tego produktu na włosy, rzęsy i brwi. Dzięki zawartości protein i kwasu omega 9 działa on regenerująco na strukturę włosa, a także zamyka jego łuski.

Olejowanie włosów wykonujemy na 15-20 minut przed ich myciem. Jeśli chcesz poprawić gęstość i długość swoich rzęs i brwi, olej rycynowy może sprawdzić się tak samo dobrze, jak popularne odżywki - niewielką ilość wcieraj w nasadę włosków.

Szare mydło

Szare mydło dzisiaj - wśród nowoczesnych produktów o skomplikowanych i długich składach - wydaje się nie być "na czasie", jednak każda osoba o skórze wrażliwej i skłonnej do uczuleń powinna na nie zwrócić uwagę.

Kiedyś używano szarego mydła do mycia ciała, włosów, do prania i leczenia ran. Istotnymi właściwościami są działanie przeciwbakteryjne, a także brak substancji zapachowych i barwiących, dzięki czemu mydło jest hipoalergiczne. Szare mydło może wspomóc walkę w wypryskami, nadaje się też do codziennej pielęgnacji skóry atopowej

Kuchenne produkty do pielęgnacji

Żeby zadbać o siebie, wystarczyło kiedyś zajrzeć do kuchni lub spiżarni. Nie trzeba nawet znać wieloetapowych receptur na przygotowanie naturalnych kosmetyków, niektóre produkty wykorzystywane były przez nasze mamy i babcie na sposoby, które możesz łatwo i szybko powtórzyć.

Miód

Miód może być używany zamiast pomadki, posmaruj nim suche i spękane usta.

Jajka

Maseczka z jajek to wzmocnienie włosów. Jak ją przygotować? dwa, trzy jajka roztrzep w misce, a następnie nałóż na włosy przed myciem. Spłucz maseczkę chłodną wodą, a następnie użyj swoich kosmetyków do umycia włosów.

Drożdże

Maseczka z drożdży oczyszcza twarz, a nasze babcie stosowały ją przy trądziku i wypryskach. Jeśli nie odstrasza cię zapach drożdży, możesz wypróbować ten naturalny kosmetyk łącząc ćwiartkę kostki z ciepłym mlekiem. Maseczkę nakładamy na twarz na 10 minut i zmywamy.

Czytaj też:

11 kreatywnych zastosowań kosmetyków, o których nie miałaś pojęcia

Kosmetyki z kuchni: 7 nietypowych zastosowań środków kuchennych

Kosmetyki z herbaty: domowe przepisy na naturalne kosmetyki