12-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 12 miesiącu życia niemowlaka

2021-03-02 16:11

12-miesięczne dziecko nadal pije mleko mamy. Dwunasty miesiąc zamyka ważny okres w życiu malucha. Dziecko często stawia już pierwsze samodzielne kroki i z ciekawością odkrywa świat. Choć potrafi powiedzieć tylko kilka słów, rozumie o wiele więcej. Dziecko może także zacząć pić napoje lub mleko samodzielnie. Co jest dla niego lepsze - kubeczek czy butelka?

12-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 12 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

12-miesięczne dziecko zaczyna rozumieć polecenia, choć jeszcze nie zawsze je wykonuje. Potrafi też samodzielnie wypowiedzieć pojedyncze wyrazy i rozpoznaje poszczególne osoby, kształty lub obrazki. Niemowlę pewnie chodzi po całym mieszkaniu trzymając się mebli. Coraz częściej puszcza się, a pod koniec miesiąca pewnie samo stoi. Jeśli dostawało wcześniej łyżeczkę do rączki, być może potrafi już samodzielnie jeść.

Spis treści

  1. 12-miesięczne dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki
  2. Czy 12-miesięczne dziecko potrzebuje butów?
  3. 12-miesięczne dziecko zaczyna mówić słowa
  4. Jak bawi się 12-miesięczne dziecko?
  5. Zadbaj o bezpieczeństwo 12-miesięcznego dziecka
  6. 12-miesięczne dziecko nadal może pić mleko mamy
  7. 12-miesięczne dziecko powinno zacząć pić z kubka

12-miesięczne dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki

Niektóre dzieci szeroko rozstawiają nóżki, unoszą rączki i ostrożnie stawiają pierwsze samodzielne kroki. Ale większość robi to dopiero w 13 miesiącu życia. Są i takie, które ruszają w drogę dopiero w połowie drugiego roku.

Jeśli więc twój maluch nie rwie się jeszcze do chodzenia, nie przejmuj się, ma jeszcze czas. To, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki jest sprawą indywidualną. Wiele zależy od temperamentu oraz genów.

Dzieci, który rodzice późno zaczęli chodzić, często także się z tym nie spieszą. Poza tym z obserwacji pediatrów wynika, że szczupłe maluchy zwykle wcześniej stawiają pierwsze kroki niż bardziej pulchni rówieśnicy.

Dziecku, które chce chodzić, ale wciąż potrzebuje oparcia, może pomóc chodzik-pchacz. Stabilny wózeczek, który malec pcha przed sobą ułatwi mu utrzymanie równowagi oraz pozwoli poczuć się pewniej.

Ważne jednak, żeby pchacz nie był zbyt lekki i nie poruszał się za szybko, bo wtedy dziecko próbując za nim nadążyć może się przewracać.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy pchając urządzenie maluch nie pochyla się za bardzo do przodu, nadmiernie obciążając stawy.

Czy 12-miesięczne dziecko potrzebuje butów?

Jeśli twoje dziecko dopiero stawia pierwsze kroki nie musisz jeszcze kupować mu butów. Poczekaj z tym gdy nabierze nieco wprawy w chodzeniu.

Kupując buty dla malucha pamiętaj, że powinny one mieć:

  • dobry rozmiar, przed dużym palcem powinno być 0,5-1 cm luzu,
  • elastyczne, nieślizgające się podeszwy,
  • szerokie noski, żeby paluszki mogły swobodnie się poruszać,
  • cholewkę, która nie krępuje ruchów.

Czytaj też: Jakie są najlepsze BUTY dla DZIECKA?

12-miesięczne dziecko zaczyna mówić słowa

Roczne dziecko zwykle potrafi powiedzieć kilka prostych słów. W jego repertuarze najczęściej są:

  • „nie”,
  • „daj”,
  • „mama”,
  • „tata”
  • oraz wyrazy dźwiękonaśladowcze np. „hau-hau”, „miau-miau” czy „brum-brum”.

Dziecko rozumie jednak znacznie więcej słów i wyrażeń. Poproszone potrafi wskazać kogoś paluszkiem, podać zabawkę, pomachać rączką na powitanie, przewrócić stronę książki.

Jak bawi się 12-miesięczne dziecko?

Maluch rozpoznaje już kształty, ale jeszcze nie radzi sobie z sorterem. Umiejętność dopasowania klocków o różnych kształtach do odpowiadających im otworów opanuje dopiero za kilka miesięcy. Tymczasem ogląda je z uwagą, ustawia obok siebie, próbuje stawiać jeden na drugim. Wciąż jednak bardziej lubi burzyć niż budować.

Czasem dziecko rozpiera energia. Wtedy najchętniej siada okrakiem na pojeździe-jeździku i pędzi po całym mieszkaniu. A gdy się zmęczy tą zabawą pomaga mu się wyciszyć, a czasem nawet zasnąć przytulanka.

Jeśli do tej pory twój maluch nie ma ulubionego pluszowego misia, pieska czy króliczka, czas zafundować mu mięciutkiego przyjaciela, do którego zawsze będzie mógł się przytulić.

Na placu zabaw dziecko przygląda się innym dzieciom i próbuje je dotykać, ale bawi się raczej obok niż z nimi. Nie potrafi współpracować ani dzielić się zabawkami. Rówieśnikami szybko się więc traci zainteresowanie.

Nie umie się także bawić samo. Nawet najlepsza zabawka jest w stanie zająć go tylko przez kilka minut. Co innego, gdy towarzyszy mu mama lub tata.

Zadbaj o bezpieczeństwo 12-miesięcznego dziecka

Choć dziecko chętnie poznaje otaczający świat z tobą za rękę, czasem ma nieprzepartą chęć samodzielnego działania. Wciąż próbuje nowych rzeczy, eksperymentuje, rzuca sobie kolejne wyzwania.

Twoje, nawet stanowcze: „Nie wolno!” powstrzyma go tylko na chwilę. Ciekawość jest silniejsza. Poza tym maluch jeszcze nie rozumie związków przyczynowo-skutkowych. Nie wie, jakie konsekwencje może mieć wejście na schody czy wymknięcie się na balkon.

Zanim to pojmie, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Oczywiście tłumacz dziecku, czego mu nie wolno i dlaczego, ale przede wszystkim postaraj się mu uniemożliwić niebezpieczne eksperymenty.

Zawsze dokładnie zamykaj drzwi balkonowe i wejściowe. Zabezpiecz wejście na schody specjalną barierką. Gotując używaj tylko tylnych palników itd.

12-miesięczne dziecko nadal może pić mleko mamy

Dziecko powinno już jeść 3-4 posiłki uzupełniające. Rano i wieczorem oczywiście nadal pije mleko mamy lub mleko modyfikowane.

Jeśli chcesz nadal karmić piersią, jak najbardziej możesz to robić. Skład mleka mamy zmienia się wraz z potrzebami dziecka. W twoim pokarmie jest więc wszystko, czego maluch potrzebuje.

Jeżeli zdecydujesz się odstawić dziecko od piersi, rób to stopniowo. Najpierw zrezygnuj z karmienia w dzień, a dopiero potem w wieczorem i w nocy.

Jeśli maluch będzie protestował, zamiast podawać mu pierś, przytul go. Bądź stanowcza, dziecko pogodzi się z nową sytuacją szybciej niż myślisz.

Roczny maluch może pić mleko modyfikowane (oznaczone cyfrą 3) lub zwykłe, dobrej jakości mleko krowie (UHT lub pasteryzowane).

12-miesięczne dziecko powinno zacząć pić z kubka

Nie należy podawać dziecku mleka w butelce, bo picie w tym wieku przez smoczek zwiększa ryzyko powstania tzw. próchnicy butelkowej. Stomatolodzy nie polecają też stosowania na dłuższą metę kubka niekapka, który może sprzyjać powstawianiu wad zgryzu.

Najlepiej żeby dziecko zaczęło używać zwykłego, otwartego kubka. Jeśli mu na to pozwolisz, jest już w stanie robić to samodzielnie.

Picie ze zwykłego kubka to dobry trening aparatu mowy: ust, warg i języka, który już wkrótce zacznie procentować. Dzięki niemu maluch w przyszłości będzie miał mniejsze problemy z wymową trudnych głosek.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Roczne dziecko zazwyczaj:

  • samodzielnie stoi,
  • chodzi trzymane za rączkę,
  • próbuje stawiać pierwsze samodzielne kroki (nie zawsze),
  • rozpoznaje kształty,
  • układa klocek jeden na drugim,
  • zwykle mówi „mama” i „tata” zrozumieniem.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy dziecko:

  • nie stoi bez podparcia,
  • nie próbuje chodzić bokiem przy meblach,
  • nie reaguje na proste polecenia.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza