11-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 11 miesiącu życia niemowlaka

2021-03-01 8:41

11-miesięczne dziecko zaczyna mówić słowa "mama" i "tata". Rozumie też co się do niego mówi. W tym okresie zwykle pojawiają się też początki niezależności. Dziecko poznaje słowo "nie" i zaczyna go używać. Jedenasty miesiąc przynosi także ważne wydarzenie – niemowlę trzymając się mebli stawia pierwsze kroki. To też dobry czas na rozszerzenie diety niemowlaka.

11-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 11 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

11-miesięczne dziecko we wstawaniu dochodzi do perfekcji. Opanowanie nowej umiejętności ma niespodziewany skutek uboczny – utrudnia ułożenie dziecka do snu. Położone w łóżeczku natychmiast wstaje. W dzień niemowlę również nieustannie ćwiczy. Stojąc przy meblach sięga po zabawki leżące na podłodze. Potrafi wtedy ukucnąć! Niestety nie umie z powrotem wstać. Zamiast tego siada albo przechodzi na czworaki i szybko raczkuje do najbliższego mebla, przy którym może wrócić do pionu. W pewnym momencie dziecko czuje się już w pozycji stojącej na tyle swobodnie jest w stanie puścić się podpory i przez chwilę stać bez oparcia.

Spis treści

  1. 11-miesięczne dziecko stawia pierwsze kroki
  2. Kiedy dziecko zacznie chodzić samodzielnie?
  3. 11-miesięczne dziecko zaczyna się buntować
  4. 11-miesięczne dziecko coraz więcej rozumie
  5. 11-miesięczne dziecko interesuje się nowymi zabawkami
  6. 11-miesięczne dziecko ściąga przedmioty z półek
  7. Rozszerzanie diety 11-miesięcznego dziecka

11-miesięczne dziecko stawia pierwsze kroki

Przytrzymując się mebli niemowlę, próbuje stawiać pierwsze kroki. Początkowo porusza się bokiem, ostrożnie i powoli, ale szybko zrobi postępy. Pod koniec miesiąca większość dzieci, trzymając się kolejnych sprzętów, jest w stanie obejść cały pokój.

Zadbaj o bezpieczeństwo stawiającego pierwsze kroki niemowlaka:

  • upewnij się, czy wszystkie meble są stabilne. W razie potrzeby przymocuj lekkie regały do ściany, a wywrotne stołki schowaj np. pod stół,
  • pozwól maluchowi chodzić na bosaka. Gołe stópki pozwalają lepiej wyczuć podłoże i dają większą stabilność,
  • jeśli macie w domu schody, zabezpiecz zejście z nich barierką.

Kiedy dziecko zacznie chodzić samodzielnie?

Zachwycone nowymi możliwościami niemowlę uwielbia, gdy mama lub tata prowadzi je trzymając za rączki. Kroczy wtedy dumnie naprzód. Obserwuj je jednak uważnie. Jeśli chwieje się lub potyka, to znaczy, że nie jest jeszcze gotowe na takie spacery.

Warto żeby jeszcze trochę potrenowało raczkując, pełzając, wstając i chodząc przy meblach. Dzięki temu przygotuje swoje ciało na nowe wyzwanie i kiedy przyjdzie na to czas, samo ruszy w drogę. Jak wskazują statystyki większość dzieci zaczyna chodzić dopiero po pierwszych urodzinach.

Ale zdarzają się także niemowlaki, które stawiają pierwsze samodzielne kroki już w 11 miesiącu życia. Zanim jednak nauczą się naprawdę dobrze chodzić, często wracają do raczkowania lub innego wypróbowanego sposobu poruszania się. To normalne i nie trzeba się tym martwić.

11-miesięczne dziecko zaczyna się buntować

Niektóre dzieci są tak zaaferowane nauką chodzenia, że przestają gaworzyć. Całymi dniami ćwiczą nowe umiejętności i nie mają czasu na mówienie. Inne maluchy właśnie teraz wypowiadają pierwsze słowa.

Czasem są to tak wyczekiwane przez rodziców „mama” oraz „tata”, ale znacznie częściej dziecko zaczyna od stanowczego „Nie!”. I z lubością powtarza je przy każdej nadarzającej się okazji. Aby nie było żadnych wątpliwości, mówiąc „nie” przecząco kręci głową.

Nie denerwuj się, w dziecku po prostu rodzi się poczucie niezależności i chce samo podejmować decyzje. Jeśli to tylko możliwe, staraj się uszanować ten sprzeciw, np. gdy maluch nie chce już jeść, nie namawiaj go na jeszcze jedną łyżeczkę.

11-miesięczne dziecko coraz więcej rozumie

Niemowlę reaguje już na swoje imię. Zapytane: „Gdzie jest mama?” rozgląda się po pokoju w poszukiwaniu matki. Gdy powiesz, by podało ci misia, zrobi to.

Wskaże też gdzie pluszak ma łapkę, a gdzie ucho. Jeśli przy wspólnym oglądaniu książeczki poprosisz, by pokazało na obrazku kotka, pieska, dom czy auto, zrobi to bezbłędnie.

Dziecko zna już przeznaczenie wielu przedmiotów i próbuje się nimi posługiwać. Wkłada szczoteczkę do zębów do ust, wyciera rączki ręcznikiem.

Zaczyna współpracować przy ubieraniu. Ponosi główkę, byś mogła zawiązać troczki czapki, stara się trafić rączką w rękaw kurtki.

11-miesięczne dziecko interesuje się nowymi zabawkami

Dziecko odkrywa uroki zabawek na sznurku. Przyciąga je do siebie, odpycha i znów przyciąga. Uwielbia też tablice aktywności pełne przycisków, suwaków i pokręteł, na których może wypróbować sprawność paluszków.

Jeśli znajdzie jakiś drobny przedmiot unosi go trzymając kciukiem i palcem wskazującym. Patrz mu na ręce, bo może w mgnieniu oka włożyć sobie drobiazg do buzi, nosa czy ucha.

Niemowlę używa zabawek zgodnie z ich przeznaczeniem:

  • turla piłkę,
  • tuli misia,
  • popycha auto, by jechało,
  • przykłada zabawkowy telefon do ucha.

11-miesięczne dziecko ściąga przedmioty z półek

Najwięcej czasu dziecko nadal spędza zwiedzając mieszkanie, które przeszukuje kawałek po kawałku. Uważnie lustruje wszystko, co znajdzie na niskich komodach i stolikach.

Z zapałem otwiera szafki i szuflady, a potem pracowicie wyrzuca całą ich zawartość na podłogę. Jego uwagę przyciągają zwłaszcza papiery, które uwielbia gnieść i drzeć.

Ważne dokumenty i cenne książki schowaj w miejscu niedostępnym dla dziecka.

Nie zostawiaj na ławie czy niskiej komodzie telefonu komórkowego ani kluczy. Jeśli chcesz, by maluch nie miał dostępu do jakiejś szafki zabezpiecz ją specjalnym skobelkiem.

Rozszerzanie diety 11-miesięcznego dziecka

Jeśli niemowlę je mniej chętnie niż do tej pory, prawdopodobnie potrzebuje większego urozmaicenia. Możesz mu już zacząć serwować mu bardziej wyrafinowane dania.

Dobrą propozycją dla początkującego smakosza będzie np.:

Na pewno coś mu przypadnie do gustu. Nie martw się, że dziecko się zakrztusi. Ma już sporą wprawę w żuciu oraz gryzieniu, więc da sobie radę bez trudu.

Pamiętaj tylko, że posiłki dziecka powinny być zdrowe, lekkostrawne i urozmaicone. Jeśli taka właśnie jest codzienna dieta waszej rodziny, możecie spokojnie zaprosić malucha do stołu.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

11-miesięczne niemowlę zazwyczaj:

  • chodzi bokiem trzymając się mebli,
  • potrafi ukucnąć,
  • próbuje stać bez podparcia,
  • szybko przemieszcza się raczkując lub pełzając,
  • współpracuje przy ubieraniu,
  • mówi: „nie”,
  • mówi „mama” i „tata”, ale nie zawsze ze zrozumieniem.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • jest mało aktywne ruchowo,
  • nie wstaje przy meblach,
  • nie próbuje badać otoczenia.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza