10-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 10 miesiącu życia niemowlaka

2021-02-25 15:31

10-miesięczne dziecko coraz lepiej rozumie otaczający go świat. Rozumie, co się do niego mówi oraz samo próbuje formułować pierwsze wyrazy, takie jak "mama" i "tata". Doskonali umiejętność wstawania, ćwiczy chwyt pesetowy i bada wszystko, co znajdzie. Niemowlę ma już pierwsze ząbki! Co powinno jeść 10-miesięczne dziecko?

10-miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 10 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

10-miesięczne dziecko przy każdej okazji trenuje wstawanie. Wystarczy, że chwyci się szafki, fotela czy rodzicielskich nóg, i już dźwiga pupę w górę. Na wszelki wypadek zdejmij z blatu stołu obrus, bo dziecko mogłoby się go złapać i przewrócić się albo co gorsza zrzucić na siebie np. filiżankę z gorącą kawą. W 10 miesiącu życia dziecko ma już pierwsze ząbki. Ząbkowanie to dość trudny czas dla niemowląt. Jednak pierwsze jedynki to powód do radości. Dzięki nim dziecko może dokładniej gryźć pokarm. To dobry czas do wprowadzenia kilku zmian w diecie dziecka.

Spis treści

  1. 10-miesięczne dziecko zaczyna stawać
  2. 10-miesięczne dziecko umie samodzielnie siadać
  3. 10-miesięczne dziecko lubi zabawę klockami
  4. 10-miesięczne dziecko namacalnie poznaje dom
  5. 10-miesięczne dziecko fascynują drobne elementy
  6. 10-miesięczne dziecko coraz lepiej się porozumiewa
  7. Higiena jamy ustnej 10-miesięcznego dziecka
  8. Zadbaj o stałe pory posiłków 10-miesięcznego dziecka

10-miesięczne dziecko zaczyna stawać

Stanie to jest to, co dziecko lubi teraz najbardziej. Może już sięgnąć tak wysoko! Stoi jednak na razie dość niepewnie. Aby utrzymać równowagę usztywnia kolana, szeroko rozstawia nóżki i wspiera się na całych stopach.

Nie martw się, jeśli stopy dziecka wydają ci się płaskie. To nie płaskostopie! Po prostu na tym etapie rozwoju podeszwy niemowlaka pokrywa gruba poduszeczka tłuszczowa, a mięśnie stóp są jeszcze słabe.

Charakterystyczne łukowate wysklepienie na spodach stóp pojawia się zwykle dopiero w czwartym roku życia dziecka.

10-miesięczne dziecko umie samodzielnie siadać

Niemowlę potrafi już nie tylko wstać, ale także z powrotem usiąść. Powoli uczy się również siadać z pozycji leżącej na brzuchu. To trudne, bo wymaga napięcia mięśni brzucha i dźwignięcia ciężkiego tułowia, ale pod koniec miesiąca daje już sobie z tym radę.

Sama pozycja siedząca nie sprawia już dziecku żadnych trudności. Siedzi wyprostowane i swobodnie się bawi.

10-miesięczne dziecko lubi zabawę klockami

Niemowlę zaczyna interesować się klockami. Z zapałem uderza jeden o drugi i ustawia je obok siebie. Nie potrafi jeszcze nic zbudować, ale zaciekawione przygląda się, jak wznosisz z klocków wieżę.

Gdy budowla jest gotowa, burzy ją z błyskiem w oku. Pamiętaj, że klocki powinny być na tyle duże, żeby dziecko nie mogło ich włożyć do buzi.

10-miesięczne dziecko namacalnie poznaje dom

Ulubioną zabawą dziecka jest jednak badanie wszystkiego, co znajdzie na półkach oraz w łatwych do otworzenia szafkach i szufladach. Przedmioty codziennego użytku są teraz dla niemowlęcia atrakcyjniejsze niż zabawki

Zadbaj o bezpieczeństwo małego odkrywcy:

  • schowaj w miejsce niedostępne dla dziecka niebezpieczne rzeczy (nożyczki, przybory do szycia, noże),
  • przenieś na wyższe półki szklane i łatwo tłukące przedmioty oraz sprzęt elektroniczny,
  • zamknij na klucz szafkę, w której trzymasz pudełka z drobnymi rzeczami (guzikami, przypinkami, bateriami, biżuterią),
  • wyjmij i schowaj klucze z szafek, by dziecko zrobiło sobie nimi krzywdy,
  • umieść apteczkę z lekami poza zasięgiem rąk niemowlęcia.

10-miesięczne dziecko fascynują drobne elementy

Bawiąc się dziecko zwraca uwagę na drobne elementy. Z ciekawością obmacuje pompon czapki, frędzle zasłony, guziki zdobiące sofę, oczka pluszowego misia. Próbuje wkładać paluszki do małych otworów.

Pozwól niemowlęciu ćwiczyć chwytanie drobnych przedmiotów. Połóż na stole twardy cukierek w błyszczącym papierku. Na pewno dziecko spróbuje złapać go dwoma paluszkami. Tylko w czasie tej zabawy ani na chwilę nie spuszczaj malca z oka!

Trenujące chwyt pesetowy niemowlę może spróbować cię uszczypnąć lub złapać za włosy. Przytrzymaj mu wtedy rączkę i poważnie powiedz „Nie wolno!”. Maluch zna już znaczenie słowa „nie” i gdy je słyszy przerywa czynność.

Niestety zwykle po chwili próbuje zrobić to samo. Bądź cierpliwa, ale stanowcza. Czas zacząć uczyć dziecko, że pewnych rzeczy nie może robić.

10-miesięczne dziecko coraz lepiej się porozumiewa

Niemowlę całkiem sporo już rozumie. Gdy poprosisz: „Daj piłkę” i wyciągniesz rękę, poda ci zabawkę. Jeśli zapytasz: „Gdzie jest kot?”, będzie rozglądać się w poszukiwaniu zwierzaka.

Rozmawiając z dzieckiem mów prostym językiem, ale staraj się unikać infantylnych słów i zbyt wielu zdrobnień.

Niemowlę coraz częściej także zabiera głos. Moduluje go, akcentuje różne sylaby. Dotychczasowe gaworzenie „ma-ma”, „ta-ta” płynnie przechodzi w tak oczekiwane słowa „mama” i „tata”.

Wprawdzie początkowo maluch może wcale nie mieć na myśli wpatrujących się w niego uszczęśliwionych rodziców, ale szybko się uczy i zaczyna kojarzyć wypowiadane słowa z konkretną osobą.

Już wkrótce zapytany: „Gdzie jest tata”, będzie rozglądać się szukając wzrokiem rodzica.

Czytaj też: Rozwój mowy u niemowląt - naukę mówienia można zacząć już od pierwszego miesiąca życia

Higiena jamy ustnej 10-miesięcznego dziecka

Większość niemowląt w dziesiątym miesiącu może pochwalić się już czterema zębami (dolnymi i górnymi jedynkami), ale niektóre mają ich mniej. Zdarzają się też całkiem bezzębne maluchy.

Jeśli tak jest w przypadku twojego dziecka, nie martw się. To normalne. Stomatolodzy podkreślają, że na tempo wyrzynania się zębów wpływają geny. Zarówno późne jak i wczesne ząbkowanie jest dziedziczne.

Jeśli twoje niemowlę ma już ząbki, dokładnie myj je rano i po wieczornym karmieniu za pomocą szczoteczki o małej główce i miękkim włosiu oraz pasty odpowiedniej dla najmłodszych dzieci. Tej ostatniej nakładaj tylko odrobinę wielkości ziarenka ryżu.

Po wieczornym myciu zębów podawać dziecku do picia wyłącznie wodę. Jeśli karmisz butelką, nie pozwalaj dziecku zasypiać trzymając ją w buzi. Może to przyczynić do powstania tzw. próchnicy butelkowej.

Możesz też spróbować w ogóle odstawić butelkę. Niemowlę jest już w stanie pić mleko z kubeczka.

Czytaj też: 

Zadbaj o stałe pory posiłków 10-miesięcznego dziecka

W menu niemowlęcia jest już dość dużo produktów. Maluch ma swoje ulubione smaki i jeśli chce, potrafi zjeść całą miseczkę. Najwyższy czas, żeby posiłki uzupełniające zaczęły stopniowo zastępować mleko mamy lub mleko modyfikowane.

Dwa, trzy razy dziennie zamiast karmić dziecko piersią czy podawać mu mleko modyfikowane, zaproponuj mu danie ze słoiczka lub domowej roboty. Staraj się, by pory posiłków były stałe.

Niemowlak, który je więcej stałych pokarmów, powinien częściej pić. Pamiętaj, że najzdrowszym napojem dla dziecka jest woda.

Soki zawierają dużo kalorii i mogą osłabiać apetyt dziecka, poza tym sprzyjają próchnicy. Zamiast nich najlepiej proponować niemowlęciu owoce.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Dziesięciomiesięczne niemowlę zazwyczaj:

  • wstaje przy meblach,
  • siada z pozycji leżącej na brzuchu,
  • bada wszystko dookoła,
  • słysząc zakaz na chwilę przerywa czynność,
  • rozumie proste polecenia.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • nie siada samodzielnie,
  • nie próbuje wstawać przy meblach,
  • nie stara się chwytać drobnych przedmiotów.

Niezależnie od wieku sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza