Ocet ma kwaśny odczyn, w związku z tym przywraca chorej skórze stóp właściwy, bakteriostatyczny odczyn pH. Sporządź roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1. Mocz w nim całe stopy codziennie przez pół godziny, najlepiej na przemian w ciepłej wodzie. Zabieg powtarzaj 3 razy dziennie. Ważne! po wyjęciu stóp z miski należy szybko i dokładnie je osuszyć. Zabieg należy powtarzać do momentu, aż objawy grzybicy ustąpią. Dodatkowo w ciągu dnia możesz owijać stopy bandażem nasączonym octem, co przyspieszy proces leczenia.
Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z niewielu, który może być używany bez rozcieńczenia. Dzięki zawartości ponad 100 składników grzybo- i bakteriobójczych wspomaga proces leczenia nie tylko grzybicy stóp, lecz także często towarzyszącej jej grzybicy paznokci. Olejkiem smaruj dotkniętą infekcją skórę trzy razy dziennie. Wystarczająca dawka to około 4-10 kropel. Taką terapię stosujemy aż do wyleczenia i co najmniej 2 tygodnie dłużej, aby upewnić się, że infekcja nie wróci. Ważne! Olejku z drzewa herbacianego nie powinny stosować dzieci i kobiety w ciąży.
Czosnek zawiera fitoncydy - substancje o działaniu bakteriobójczym, do których zaliczamy m.in. siarczki, disiarczki, glikozydy izosiarkocyjanowe i olejki czosnkowe. Współczesna fitoterapia zaleca rozdrobnione ząbki czosnku wcierać w miejsca zmienione chorobowo.
Rozmaryn lekarski zawiera olejki – cyneol, pinen, cymen, borneol, dzięki którym powstrzymuje rozwój grzybów chorobotwórczych i zwalcza uporczywe uczucie swędzenia towarzyszące grzybicy stóp. Aby się o tym przekonać, 3 łyżki rozmarynu zalej 1 szklanką wrzątku. Odstaw na 10 minut. Następnie przemyj stopy ciepłym naparem.
Aloes pospolity to uniwersalny lek, który ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz grzybobójcze, dlatego zwalcza wszystkie rodzaje grzybicy. Ponadto ogranicza potliwość stóp. Sposób użycia: 2 garści rozdrobnionych liści aloesu zalej 1 litrem wrzącej wody. Do aloesu możesz dodać po jednej garści szałwii i nagietka. Następnie ostaw do ostygnięcia na ok. 20 minut. Ciepły napar wlej do miski. Kąpiel stóp nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.
Chmiel pospolity, dzięki zawartości goryczy, hamuje rozwój grzybów oraz powstrzymuje rozwój zakażenia bakteryjnego. Napar z chmielu zwalcza również trudną do wyleczenia grzybicę międzypalcową stóp - zakażenie typu mieszanego, spowodowane nie tylko przez grzyby, lecz także przez bakterie; Zalej 2 łyżki szyszek chmielu pół litrem wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem do zaparzenia na 10 minut. Po ostudzeniu przemyj stopy naparem. Ważne! chmiel jest alergenem, dlatego przed użyciem wykonaj próbę uczuleniową.
Proszek do pieczenia zawiera wodorowęglan sodu, czyli sodę oczyszczoną, która ma właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Zmieszaj łyżeczkę proszku do pieczenia z letnią wodą i wsmaruj w chore miejsca. Po trzech minutach spłucz i wetrzyj puder przeciwgrzybiczy dla utrzymania efektów.
Ekstrakt z pestek grejpfruta jest bogaty w bioflawonoidy (rutynę, kwercetynę, kwercytrynę, hesperydynę, kemferol, eriodykcjol). Dzięki temu stanowi m.in. skuteczny środek antyseptyczny, który hamuje rozwój wielu rodzajów bakterii, grzybów i wirusów. Gotowy ekstrakt z pestek grejpfruta (organiczny) można kupić w sklepie zielarskim lub z ekologiczną żywnością. Sposób użycia: Ekstrakt rozpuść w misce ciepłej wody (kilkanaście kropli na litr) i wymieszaj. Mocz stopy przez 15 minut. Tego typu zabieg powtarzaj 2 razy dziennie. Wyciąg z pestek grejpfruta można dodawać także do wody, w której pierzesz skarpetki. W ten sposób zapobiegniesz namnażaniu się chorobotwórczych grzybów.
Z grzybicą stóp poradzi sobie także płyn do ust, ale ten bez dodatku cukru. Zazwyczaj aktywnymi składnikami płynów do płukania jamy ustnej są mentol, eukaliptol, salicylan metylu oraz tymol, które wykazują właściwości przeciwgrzybicze i bakteriostatyczne. Wlej płyn do niedużej miski i mocz w nim podeszwy stóp i przestrzenie międzypalcowe przez 30 minut raz dziennie. Ważne! Płyny do ust z alkoholem nie mogą być stosowane w przypadku popękanej skóry.
Olejek oregano, czyli lebiodki pospolitej, ma szereg dobroczynnych właściwości, m.in. przeciwgrzybicze, odkażające, antywirusowe i przeciwbólowe. Wszystko dzięki zawartości olejku tymolowego, na który składają się m.in. tymol, seskwiterpeny, garbniki, flawonoidy oraz kwas kawowy. Wymieszaj dwie krople olejku z oregano z łyżeczką oliwy z oliwek i wsmaruj w stopę. Zabieg powtarzaj codziennie przez trzy tygodnie.