Zjedzenie jednego hot doga może skrócić twoje życie nawet o 36 minut!

2021-08-30 12:57
hot dog
Autor: Getty Images

Zła wiadomość dla fanów hot dogów. Naukowcy z University of Michigan odkryli, że zjedzenie jednego hot doga może skrócić twoje życie nawet o 36 minut.

W swoim badaniu, opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie "Nature Food", naukowcy przyjrzeli się 5853 produktom spożywczym w amerykańskiej diecie.

„Chcieliśmy dokonać opartej na zdrowiu oceny korzystnego i szkodliwego wpływu żywności na całą dietę” – powiedział CNN Olivier Jolliet, profesor nauk o zdrowiu środowiskowym na uniwersytecie i starszy autor artykułu.

Dieta, którą można leczyć zespół SIBO

Zespół badaczy opracował indeks, który oblicza korzystne lub szkodliwe obciążenie dla zdrowia netto w minutach zdrowego życia związanych z porcją jedzenia. Opiera się na badaniu zwanym “Global Burden of Disease”, które mierzy zachorowalność związaną z wyborami żywieniowymi danej osoby.

"Na przykład, na gram przetworzonego mięsa traci się 0,45 minuty lub zyskuje się 0,1 minuty na gram owoców. Następnie patrzymy na skład każdej żywności i mnożymy tę liczbę przez odpowiednie profile żywności, które wcześniej opracowaliśmy” - powiedział.

Jednym poddanych analizie pokarmów był standardowy hot dog wołowy w bułce. Zawarte w hot dogu 61 gramów przetworzonego mięsa spowodowało utratę 27 minut zdrowego życia, powiedział Jolliet – ale kiedy uwzględniono składniki, takie jak sód i kwasy tłuszczowe trans, ostateczna wartość wskazywała na łączne utracenie 36 minut z życia.

Z drugiej strony, konsumpcja żywności, takiej jak orzechy, rośliny strączkowe, owoce morza, owoce i warzywa nieskrobiowe, ma pozytywny wpływ na zdrowie.

„Indeks ma przede wszystkim pomóc w wyborze i wykorzystaniu kalorii spożywanych codziennie, aby dostosować minimum nawyków i wprowadzić minimum zmian, aby uzyskać maksymalne korzyści dla zdrowia i środowiska z naszych doświadczeń żywieniowych” – powiedział Jolliet.

Jolliet podkreśla, że chodzi o to, żeby wybierać zdrowe, dobrej jakości jedzenie, zamiast spędzać czas na matematyce. Autor badania dodał także, że nie jest to narzędzie, którego zadaniem jest sugerowanie tego, co należy jeść, a jedynie narzędzie, które ma ułatwiać podejmowanie zdrowych wyborów żywieniowych. 

Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE