Zjedzenie jednego hot doga może skrócić twoje życie nawet o 36 minut!

2021-08-30 12:57

Zła wiadomość dla fanów hot dogów. Naukowcy z University of Michigan odkryli, że zjedzenie jednego hot doga może skrócić twoje życie nawet o 36 minut.

hot dog
Autor: Getty Images

W swoim badaniu, opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie "Nature Food", naukowcy przyjrzeli się 5853 produktom spożywczym w amerykańskiej diecie.

„Chcieliśmy dokonać opartej na zdrowiu oceny korzystnego i szkodliwego wpływu żywności na całą dietę” – powiedział CNN Olivier Jolliet, profesor nauk o zdrowiu środowiskowym na uniwersytecie i starszy autor artykułu.

Dieta, którą można leczyć zespół SIBO

Zespół badaczy opracował indeks, który oblicza korzystne lub szkodliwe obciążenie dla zdrowia netto w minutach zdrowego życia związanych z porcją jedzenia. Opiera się na badaniu zwanym “Global Burden of Disease”, które mierzy zachorowalność związaną z wyborami żywieniowymi danej osoby.

"Na przykład, na gram przetworzonego mięsa traci się 0,45 minuty lub zyskuje się 0,1 minuty na gram owoców. Następnie patrzymy na skład każdej żywności i mnożymy tę liczbę przez odpowiednie profile żywności, które wcześniej opracowaliśmy” - powiedział.

Jednym poddanych analizie pokarmów był standardowy hot dog wołowy w bułce. Zawarte w hot dogu 61 gramów przetworzonego mięsa spowodowało utratę 27 minut zdrowego życia, powiedział Jolliet – ale kiedy uwzględniono składniki, takie jak sód i kwasy tłuszczowe trans, ostateczna wartość wskazywała na łączne utracenie 36 minut z życia.

Z drugiej strony, konsumpcja żywności, takiej jak orzechy, rośliny strączkowe, owoce morza, owoce i warzywa nieskrobiowe, ma pozytywny wpływ na zdrowie.

„Indeks ma przede wszystkim pomóc w wyborze i wykorzystaniu kalorii spożywanych codziennie, aby dostosować minimum nawyków i wprowadzić minimum zmian, aby uzyskać maksymalne korzyści dla zdrowia i środowiska z naszych doświadczeń żywieniowych” – powiedział Jolliet.

Jolliet podkreśla, że chodzi o to, żeby wybierać zdrowe, dobrej jakości jedzenie, zamiast spędzać czas na matematyce. Autor badania dodał także, że nie jest to narzędzie, którego zadaniem jest sugerowanie tego, co należy jeść, a jedynie narzędzie, które ma ułatwiać podejmowanie zdrowych wyborów żywieniowych. 

Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.