Zatrzymanie spadku wagi na diecie redukcyjnej [Porada eksperta]

2017-02-24 17:04

Jestem na diecie redukcyjnej od 3 m-cy. Stosuję dietę 1350-1400 kcal. Przez pierwszy miesiąc waga spadła o 4 kg, przez kolejne 2 m-ce stoi w miejscu. Prowadzę gospodarstwo rolne, pracuję siłowo, fizycznie, 6h dziennie w porze zimowej, a w porze letniej pracy jest trochę więcej, sianokosy, żniwa, wykopki. Zależy mi na utracie 3 kg. Co dalej robić, aby waga ruszyła? Kobieta 31 lat, 169 cm, 62 kg. Tłuszcz widoczny jest na brzuchu i udach. Jak godzinowo rozłożyć posiłki? Dzień zaczynam o 5.15, kończę 22.00-22.15.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Żeby sensownie ci podpowiedzieć, muszę znać skład twojego ciała i najważniejsze jego komponenty: masę mięśni szkieletowych, narządów wewnętrznych i wreszcie, gdzie i ile masz tkanki tłuszczowej. Ważna jest też dla mnie rozpisana dla Ciebie dieta.

Dieta powinna być "modernizowana" po 3 tygodniach programu, po to aby nie było zatrzymania całkowitego spadku masy ciała i żeby dieta nie była zbyt monotonna. Jeśli jednak tak jest, jak piszesz, przyczyn należy upatrywać w zaburzonej pracy wydzielania hormonów wewnętrznych - tarczycy albo trzustki. Prawdopodobnie masz insulinooporność, którą należy potwierdzić badaniami i sprawdzić hormony tarczycy oznaczając TSH. Nie musi jednak tak być.

Problemem może też być niska ilość węglowodanów albo mogą to być węglowodany proste takie, jak np. biały makaron czy ryż, za mało możesz też jeść warzyw (powinno ich być 3/4 kg), które podtrzymują wysoki metabolizm, a więc i spalanie tkanki tłuszczowej. Kolejny problem, który utrudnia twoją kurację to przewaga ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych (praca, którą wykonujesz) nad tlenowymi. Wręcz na diecie, którą stosujesz, możesz budować masę mięśniową, ale nie spalać tkankę tłuszczową. Do tego możesz nieprawidłowo oddychać, czyli na wstrzymanym oddechu, np. podczas pchania, czy dźwigania ciężarów, co jeszcze bardziej pogłębia efekt ćwiczeń beztlenowych, których powinnaś mieć trochę. Akurat w tym przypadku, warto spróbować po każdym posiłku zrobić 10-minutowy marsz, co da ci 50 minut aerobów, uwrażliwi mięśnie na insulinę i przyspieszy przerabianie tłuszczu na energię.

Jak widzisz, nie ma jednej odpowiedzi na twoje pytanie, potrzebujesz specjalisty, który cię poprowadzi i wyedukuje, abyś nie tyła, po zakończeniu diety. Powinnaś jeść co 3 godziny, śniadanie w ciągu godziny po przebudzeniu, 6-7 posiłków, bo dużo pracujesz. Po 22 powinnaś wypić koktajl białkowy albo zjeść 100 g chudego białego sera posypanego kakao (bez cukru) i cynamonem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta