Z czym spożywać marchewkę, aby zwiększyć przyswajanie beta-karotenu? [Porada eksperta]

2015-05-18 18:47
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Od roku zjadam kilka marchewek dziennie na surowo, w formie koktajlu. Robię to, aby moja skóra przybrała cieplejszy odcień, i tak się dzieje. Słyszałam, że marchewkę dobrze jest jeść w towarzystwie czegoś tłustego. Czy mogą być to orzechy albo jogurt dołożony do koktajlu?

Karotenoidy są "bezpieczną" formą witaminy A, z której w organizmie syntetyzowany jest retinol, związek rozpuszczalny w tłuszczach, niezbędny dla wzrostu organizmu, różnicowania i czynności tkanki nabłonkowej skóry i błon śluzowych. Wykazano, że beta-karoten zapobiega powstawaniu uszkodzeń tkanek pod wpływem utleniającego działania światła słonecznego. Działa bowiem fotoochronnie, wzmaga produkcję pigmentu i nie dopuszcza do penetrowania przez skórę promieni ultrafioletowych, których nadmiar pobudza produkcję wolnych rodników tlenowych. Do grupy karotenoidów zaliczamy ok. 100 związków pochodzących z warzyw i owoców m.in. beta-karoten, likopen (barwnik pomidorów), zeaksantynę (barwnik kukurydzy), kapsantynę, która występuje w owocach papryki. Najbogatsza w karotenoidy jest marchewka, z której w jelicie odbywa się zamiana karotenów do retinolu oraz hydroliza przyjmowanych estrów retinylu do retinolu. Odbywa się to w obecności hormonów tarczycy, kwasów żółciowych, tokoferoli oraz tłuszczy. Sam retinol jest magazynowany w wątrobie w formie estru z kwasem tłuszczowym.

Dobrym pomysłem jest spożywanie beta-karotenu z dodatkiem tłuszczy, a sama marchew ma najwięcej czynnych form beta-karotenu. Aby więc wzmocnić jego przyswajanie, do swojego koktajlu używaj pestek i ziaren, jako źródło dobrego tłuszczu. Będą one lepsze od jogurtu. Pamiętaj, że organizm wykorzysta tyle, ile potrzebuje, nadmiar karotenu zostanie wydalony.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE