Wyrównana cukrzyca ciążowa a grzeszki dietetyczne [Porada eksperta]

W 24. tygodniu ciąży wykryto u mnie cukrzycę ciążową. Obecnie jestem w 37. tygodniu. Ograniczyłam wszystkie cukry proste. Dietą kontroluję cukry. Od około tygodnia cukry po posiłku składającym się z warzyw, chleba razowego i chudej szynki są w granicach 84-90. Wcześniej po tych samych posiłkach było to w granicach 110. Z czego może wynikać ten spadek? Pozwoliłam sobie zjeść loda. Z zaufanej lodziarni. Sprawdziłam cukier po 10, 20, 40 i 60 min. Za każdym razem był w normie. Czy to znaczy, że mogę sobie ze spokojnym sumieniem pozwolić na loda? Czy po porodzie można pozwalać sobie na małe grzeszki, czy dieta nadal musi być rygorystyczna?

Jeśli chodzi o twoją cukrzycę ciążową, to prawdopodobnie zadziałało globalne uporządkowanie diety i wyregulowanie pracy trzustki, wydzielania insuliny i glukagonu. Jest to zasługa błonnika pokarmowego, zmiany nawyków żywieniowych i wyeliminowania produktów z wysokim GU.

Co do grzechów dietetycznych w postaci lodów, mogą, ale nie muszą podwyższać poziomu cukru. Zależy to od ilości, jaką zjadłaś i ich "tłustości".

Polecam ci stronę www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/glycemic_index_and_glycemic_load_for_100_foods, gdzie znajdziesz 100 produktów oznakowanych indeksem glikemicznym, ładunkiem glikemicznym oraz zawartością cukru w porcji.

Należy jednak pamiętać, że są to produkty amerykańskie, które mają inne receptury niż ich polskie odpowiedniki, dlatego koniecznie musisz studiować składy polskich produktów żywnościowych i sprawdzać poziom cukru.

Jeśli chodzi o dietę po ciąży w wersji rygorystycznej lub nie, będzie to zależało od pomiarów twojej glikemii. Czas pokaże.

Co trzeba wiedzieć o cukrzycy?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE