Wyleczenie wrzodów żołądka a odstępstwa od diety [Porada eksperta]

Mam parę pytań odnośnie wrzodów żołądka: 1. Czy można całkowicie wyleczyć wrzody żołądka? 2. Czy po całkowitym wyleczeniu można raz na tydzień pozwolić sobie na np. pizzę lub hamburgera i inne potrawy, które są smażone i są w sosie własnym np.gulasz, spaghetti w sosie? 3. Czy mogę po wyleczenie wrzodów żołądka pić piwo np. 6 piw tygodniowo? 4. Czy raczej po wyleczeniu całkowitym wrzodów, jeżeli jest to możliwe, należy przestrzegać diety tak samo jak podczas leczenia już do końca życia?

O tym, czy twoja śluzówka jest już wyleczona, może zaświadczyć tylko badanie (np. gastroskopia) i na eksperymenty dietetyczne, jako identyfikator bym nie liczyła. Szczególnie jeśli palisz papierosy, masz stresujący styl życia czy predyspozycje genetyczne do stanów zapalnych przewodu pokarmowego. A mogą się one manifestować na wielu odcinkach przewodu pokarmowego, nie tylko w żołądku. W związku z tym polecałabym raz w tygodniu zjedzenie "niedozwolonego" dania, a alkohol co najwyżej w niewielkiej ilości raz w miesiącu. Oczywiście po gastroskopii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE