Czy przesadzam z suplementami? [Porada eksperta]

2013-03-24 22:00

Używam rożnych preparatów pomagających w odchudzaniu i walckę z cellulitem: chrom, błonnik, Slim coffe, L-karnitynę, CLA, Fat Burner, wyciąg z ananasa i octu jabłkowego, chitosan, Plastry VITA SLIM i VITA CELL, Inneov w kapsułkach i saszetkach oraz różne preparaty do wcierania. Codziennie chodzę na siłownię, biegam i 2 razy w tygodniu pływam. Koleżanka powiedziała mi jednak, ze niektóre suplementy biorę niepotrzebnie. Czy to prawda? Czy stosowanie tych wszystkich preparatów razem nie szkodzi?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Rzeczywiście, ilość preparatów jest imponująca i niepotrzebna. Nie napisałaś jaki masz problem czy się odchudzasz (i przy jakiej wadze), czy ujędrniasz ciało, czy może jeszcze o co innego walczysz. W każdym razie nie ma żadnego uzasadnienia do tak ogromnej aktywności, jaką sobie aplikujesz oraz chemii, którą się faszerujesz. Jeśli codziennie biegasz i dwa razy w tygodniu pływasz - wtedy ćwiczenia na siłowni powinny uzupełniać twoją aktywności. Wystarczy, że odwiedzisz ją 2-3 razy w tygodniu. Przy Twojej dotychczasowej aktywności istnieje duże ryzyko obniżenia metabolizmu i brak efektów działania ruchu, postępujące zmęczenie, skłonność do kontuzji.
Kolejna sprawa to suplementy - aby wybrać najlepszy dla siebie, trzeba określić cel i wybrać JEDEN. Tylko w taki sposób uporządkujesz metabolizm, a nie doprowadzisz do jego chaosu. Bierzesz zbyt wiele preparatów hamujących apetyt, co przy twojej aktywności może grozić zaburzeniami odżywiania. Bierzesz też zbyt wiele suplementów działających na tkankę tłuszczową w przeciwwstawny dla siebie sposób. Przy dużej ilości błonnika upośledzasz przyswajanie składników mineralnych, nie tylko chromu, ale też żelaza, wapnia, magnezu. Obniża to tempo metabolizmu.
Oto najlepszy sposób na skuteczne i zdrowe odchudzanie. Jego podstawą jest zróżnicowana dieta, o obniżonej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Wylicza ją dietetyk. Kolejny krok to wybór rodzaju aktywności. Zależy ona od tego co chcesz osiągnąć. Bieganie, marszobiegi, pływanie spalają tkankę tłuszczową, siłownia wzmacnia i rozwija mięśnie (chyba, że realizujesz specjalny program odchudzający, opracowany przez trenera). Kolejny krok to wybór suplementu i wspomaganie nim kuracji. Po około 4-6 tygodni następuje powrót do normalnego sposobu odżywiania i zmiana aktywności. Masz 19 lat, potrzebujesz dla prawidłowego wzrostu i rozwoju przynajmniej 2300 kcal. Przy aktywności jaką prowadzisz nawet 3000-3500 kcal. Aby nie tracić niepotrzebnie pieniędzy i zdrowia, namawiam Cię na wizytę u specjalisty i opracowanie strategii do potrzeb twojego organizmu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta