Skąd tycie, obrzęki kończyn i złe samopoczucie? [Porada eksperta]

W ciągu 2 lat przytyłam 25 kg, odkąd zaczęła się moja alergia na pokarmy, kurz i inne. W moim przypadku jest to naprawdę dziwne, ponieważ jem jak ptaszek i uprawiam różne sporty. Poza tym puchną mi stopy i ręce przy wysokich temperaturach. Byłam z tym u endokrynologa, bo przypuszczałam, że to problemy z niedoczynnością tarczycy. Zrobiłam badania i moje TSH jest w normie, tylko FT3 wyszło lekko ponad normę, więc endokrynolog powiedział, że wszystko jest w porządku, ale czuję, że ze mną się dzieje coś niedobrego. Może wy mi pomożecie lub doradzicie, co mogłabym zrobić.

Należy rozszerzyć diagnostykę układu dokrewnego i zbadać poziom hormonów nadnerczy oraz trzustki, poziom cukru, wykonać krzywą cukrową, oznaczyć hemoglobinę glikolowaną. Obrzęki z kolei mogą brać się z zaburzeń wydzielania hormonów nadnerczy, zaburzeń poziomu elektrolitów (przy intensywnym wysiłku) oraz z niedoborów białka w organizmie (jesz jak ptaszek) + oczywiście chorób m.in. nerek ect. Należałoby też oznaczyć u ciebie poziom witaminy D we krwi, być może masz jej kliniczny niedobór. Objawia się on m.in. otyłością.

Z pewnością należy zweryfikować twoją dietę i wysiłek fizyczny. Jeśli jesz zbyt mało kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu, przy insulinooporności i przy obecności genu FTO, będziesz tyć. Tu liczy się odpowiedni stosunek makroskładników energetycznych w diecie i odpowiedni wysiłek fizyczny. Z kolei intensywne wysiłki mogą budować twoją masę mięśniową. Oznaczałaś skład ciała? Przy twoich problemach należałoby go kontrolować. I ostatnia sprawa leki na alergię. Mogą być przyczyną tycia. Jednym słowem warto odwiedzić specjalistę dietetyka klinicznego albo fizjologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE