Przyswajanie magnezu [Porada eksperta]

2013-04-08 15:25

Spożywam dużo produktów zawierających magnez (głównie są to migdały i orzechy), jednak badania wykazują, że ciągle mam magnez poniżej normy. Gdzieś przeczytałam, że do prawidłowego wchłaniania magnezu potrzebny jest wapń i w dodatku muszą być zachowane odpowiednie proporcje. Czyli, że produkty zawierające magnez należy spożywać z produktami zawierającymi wapń. Czy tak jest w istocie? Jak ta sprawa wygląda?

Porada żywieniowca
Autor: Getty Images

Na lepsze przyswajanie magnezu wpływa obecność w diecie białka i laktozy (cukru mlecznego), a obniża się w obecności tłuszczu oraz błonnika, fitynianów i wapnia. Migdały i orzechy są dobrymi źródłami magnezu, ale jednocześnie zawierają bardzo dużo tłuszczu, bo ponad 50 g na 100 g. Przy średnim dziennym zapotrzebowaniu kobiety na tłuszcz ok. 70 g stanowi to ponad 50% tego, co powinna dostarczać sobie dziennie. Może mieć więc to wpływ na jego przyswajanie, nie wspominając o podwyższaniu kaloryczności diety. Migdały i orzechy nie powinny stanowić głównego źródła tego składnika w diecie – zalecane ilości to 8-10 sztuk dziennie właśnie ze względu na wysoką kaloryczność. Inne produkty dostarczające sporych ilości magnezu to otręby pszenne, kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, kakao i gorzka czekolada (też sporo kalorii :). Warto częściej włączać je do zbilansowanej! i różnorodnej! diety. Wówczas nie powinna mieć Pani problemów z niedoborami jakichkolwiek składników odżywczych chyba że są one spowodowane chorobą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwonna Niegowska

Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka warszawskiej SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Europejskiej Grupy Żywieniowców Unilever Health Institute w Holandii. Od ponad 3 lat pracuje dla firmy Unilever, gdzie jest odpowiedzialna za aspekt żywieniowy między innymi produktów marki Knorr oraz wsparcie dla programu "Jem kolorowo".