Powracające skurcze i bóle brzucha [Porada eksperta]

2018-03-15 10:38 Iza Czajka

Mam problem z brzuchem, od roku czuję czasami mocne bóle związane ze skurczami brzucha. Pojawiają się, gdy przez np. 6 godzin nie zjem pokarmu, a po 6 godzinach zjem np. obiad lub podwieczorek czy kolację. Odczuwam wtedy duży ból brzucha. Nie jestem pewien, czy to na pewno skurcze, ale ten ból wydaje się jakby był spowodowany rozkurczaniem z powodu zjedzenia pokarmu. Muszę przez to często jeść i chociażby źle reaguje, jeśli nic nie zjem w szkole po śniadaniu i przed obiadem w domu. Co mi jest?

Aby stwierdzić, co ci dolega, musisz iść do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz po zbadaniu cię i zebraniu wywiadu zleci wykonanie szeregu badań, które pomogą mu postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Objawy są charakterystyczne dla wielu chorób przewodu pokarmowego, mogą też wskazywać na proste błędy, jakie popełniasz, dobierając produkty w diecie, np. surowe produkty łączysz z ciężkostrawnymi. Układ pokarmowy będzie w dobrej kondycji, jeśli będziesz zasilać go pokarmem często, małymi porcjami, uwzględniając te produkty, które nie wywołują objawów dyspepsji i po których dobrze się czujesz i masz dużo energii. Częstych bóli brzucha nie wolno lekceważyć. Trzeba je szybko zdiagnozować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE