Poranny ból lewej strony brzucha przed wypróżnieniem [Porada eksperta]

Od dłuższego czasu odczuwam ból, jakby kolka, lewej strony brzucha w okolicach miednicy. Pojawia się rano przed oddaniem stolca. Robiłam kolonoskopię przed dwoma laty, ale lekarz niczego niepokojącego nie zauważył. Co to jest? Czy powinnam powtórzyć kolonoskopię, może poradzić się innego lekarza? Niepokoi mnie ten ból brzucha z lewej strony, gdyż w mojej rodzinie choruje się na nowotwory jelit.

Witaj, nie zwlekałabym z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Poproś go o skierowanie do proktologa, bo to właśnie z proktologiem powinnaś skonsultować swoje objawy, szczególnie, jeśli masz w rodzinie historie nowotworowe. Chociaż z drugiej strony, badanie powłok brzusznych w u lekarza pierwszego kontaktu może dać ci odpowiedź, co jest przyczyną kolki i znacznie uspokoić. Nie wiem, kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa - być może powinnaś również z nim skonsultować te dolegliwości - przesuwające się masy kałowe mogą uciskać na narządy kobiece. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE