Od czego zacząć odchudzanie przy niepełnosprawności? [Porada eksperta]

2016-06-07 9:05 Iza Czajka

Jak mogę schudnąć? Jestem niepełnosprawny i chodzę o kulach.

Sensownym wydaje się ocena i zmodyfikowanie twojej diety. Sprawdzenie, czy nie jesz za dużo w stosunku do zapotrzebowania organizmu, poszukanie błędów, które ewentualnie mogą mieć wpływ na masę ciała, ocena tempa metabolizmu, co w przypadku osób niepełnosprawnych nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Sensownym wydaje się spotkanie z psychologiem, bo może jedzeniem nagradzasz się za to, że jesteś niepełnosprawny, masz depresję, obniżony nastrój etc.?

W twoim przypadku warto też ocenić sprawność organizmu, jego kondycję, cechy motoryczne i usprawnić cię ruchowo, np. pozbyć się tłuszczu z ramion, pleców czy klatki piersiowej i uruchomić te partie mięśniowe, które mogą pracować. Warto też spróbować rywalizacji sportowej (jeśli oczywiście masz dostęp do takich ośrodków treningowych, które zajmują się niepełnosprawnymi, tak jak na AWF Warszawa Wydział rehabilitacji) i oczywiście pracy nad siłą woli. Należałoby to sprawdzić, czy jest możliwość rozpisywania treningu dla Ciebie, np. internetowo. Pewnie wymagałoby to wysłania historii choroby i odwiedzenia AWF Warszawa. Warto spróbować. Jeśli będzie trudno znaleźć, odezwij się.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE