Noszę aparat ortodontyczny. Co jeść, aby przytyć? [Porada eksperta]

Mierzę 168 cm, ważę 49 kg. Zawsze byłam szczupłą osobą. Mama i tata w młodości byli również bardzo szczupli. Mam 25 lat. W kwietniu w przyszłym roku biorę ślub i chciałabym wyglądać zdrowo. Jeszcze dwa miesiące temu ważyłam 51 kg i czułam się dobrze. Te dwa kilogramy sporo zmieniły. Od momentu założenia aparatu nazębnego - nie wiem co mam jeść, by tyć. Nie mogę nic gryźć. Nie jadam praktycznie mięsa (oprócz piersi z kurczaka). Bardzo lubię jeść. Obecnie wysokie miejsce w mojej diecie zajmują warzywa i banany. Dodatkowo zaczęłam pić tabletki musujące: magnez, żelazo. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam

Warto, abyś odwiedziła specjalistę dietetyka i oddała się w jego ręce. Dieta urozmaicona, składająca się ze 40 produktów o odpowiednim rozdrobnieniu powinna poprawić twoją masę ciała. Trzeba tez ocenić czy nie masz zaburzeń odżywiania, sprawdzić skład ciała i ocenić twój sposób żywienia w stosunku do trybu życia jaki prowadzisz.

Póki co, możesz swoja dietę uzupełniać o wysokoenergetyczne preparaty medyczne (do nabycia w aptekach). Oczywiście wtedy musisz zaprzestać brania suplementów witamin i minerałów, bo są to produkty zbilansowane. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE