Mieszanie alkoholu z paracetamolem [Porada eksperta]

2018-01-14 9:31

Mam niespełna szesnaście lat i nurtuje mnie pewna sprawa. Niedawno się przeziębiłem, więc zacząłem kurację różnymi lekami. Jednym z nich był lek Theraflu. W czasie tej kuracji raz na jakiś czas wypijałem kieliszek nalewki, gdyż ktoś poradził mi, że pomoże mi to w powrocie do zdrowia. Dziś przeczytałem, że lek Theraflu, który zażywałem, zawiera paracetamol, którego nie wolno mieszać z alkoholem, gdyż może zaszkodzić to wątrobie. Wystraszyłem się trochę, ponieważ parę chwil przed przeczytaniem tej informacji wypiłem kieliszek nalewki, a zaraz po tym saszetkę Theraflu. Co powinienem teraz zrobić?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Rzeczywiście, paracetamol "popity" alkoholem przekształca się w metabolit, który może spowodować uszkodzenie i śmierć pojedynczych komórek wątroby. Skutki zależą od dawki wziętego paracetamolu i ilości wypitego alkoholu. Jeśli jest to zdarzenie jednorazowe, wtedy nie wolno w ciągu 24 godzin brać już żadnych leków zawierających paracetamol oraz aspiryny. W tym czasie warto wspomóc pracę wątroby ziołami (Sylivit, dziurawiec, czy Esencjale forte) i zastosować dietę lekkostrawną.

Ciągłe picie alkoholu oraz stosowanie środków z paracetamolem powoduje podwyższenie stężenia we krwi N-acetylo-p-benzochinonoiminy (NAPQI), która jest zabija komórki wątroby oraz obniża stężenie paracetamolu. Jest on metabolizowany przez CYP2E1 (jest to jeden z enzymów rozkładających alkohol). Oznacza to, że alkohol nie jest rozkładany, powodując gromadzenie toksycznego aldehydu octowego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta