Kurczak z grilla gotowany na parze [Porada eksperta]

2016-06-08 8:48 Iza Czajka

Poproszą o przepis na kurczaka z grilla gotowanego na parze.

Gotowanie na parze i grillowanie na patelni są technikami kulinarnymi, które nie niszczą wartości odżywczej produktu. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku spróbuj natrzeć np. pierś kurczaka solą, czosnkiem, oregano czy innymi przyprawami, które lubisz. i upiecz pierś na grillowej patelni.

W przypadku gotowania na parze do naczynia z wodą dodaj więcej swoich ulubionych przypraw. W zależności od wielkości piersi kurczaka gotujesz go 15-20 minut. Ja bym zarówno w jednym jak i drugim przypadku "spryskała" mięso PAM (oliwa czy olej w sprayu, do kupienia w supermarketach), aby było smaczniejsze i bardziej zrumienione w przypadku grillowej patelni. Jednominutowy natrysk doda ok. 1 g tłuszczu do potrawy.

Kurczak zrobiony na klasycznym grillu, nie będzie już tak zdrowy. Będzie miał większy ubytek białek (wyższa i agresywniejsza temperatura obróbki cieplnej) i może zawierać rakotwórcze związki powstające w wyniku kapania tłuszczu na węgiel. Tradycyjny grill wymaga posmarowania mięsa drobiowego znacznie większą ilością tłuszczu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019
KOMENTARZE