Jak sprawdzić, czy odżywka białkowa została przebadana? [Porada eksperta]

2018-03-22 12:28 Iza Czajka

W nawiązaniu do mojego poprzedniego pytania o odżywki białkowe przy niedoczynności tarczycy, napisała Pani że odżywki białkowe, "które są czyste, mają certyfikaty niezależnych laboratoriów", to np. jakie? I gdzie można to sprawdzić?

Każdy sklep sprzedający odżywki musi mieć certyfikat czystości odżywek, które sprzedaje. "Dobre" odżywki, czyli takie, które kupują sportowcy, zwykle są badane przez kilka niezależnych laboratoriów. Badają one też substraty do ich produkcji, np. serwatkę czy białka mleka pod kątem pozostałości hormonów, zanieczyszczeń substancjami niedozwolonymi. Można też poszukać odżywek na "Liście zabronionych substancji i metod" Polskiej Agencji Antydopingowej, aktualizowanej co roku. Jeśli masz obawy o jakość białka, wypróbuj preparaty zaliczane do żywności medycznej. Jest bardzo dużo preparatów białka (głównie jajka oraz mleka) w proszku, dostępnych w aptece, które możesz dodawać do różnych potraw, nie zmieniając ich smaku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE