Jak przytyć przy celiakii? [Porada eksperta]

2018-04-08 7:32
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Wszędzie pełno jest diet pokazujących, jak łatwo i szybko schudnąć, ja za to mam odwrotny problem, bo chciałabym przytyć... Mam 26 lat, ważę 47 kg przy 166 cm wzrostu i dodatkowo jestem od urodzenia chora na celiakię. Jak powinien wyglądać mój dzienny jadłospis i w jakie produkty powinien być bogaty, abym mogła dostarczyć organizmowi tych "dobrych" kalorii, unikając przy tym glutenu? Biorąc pod uwagę to, że w pracy nie mam możliwości zjedzenia normalnego, ciepłego obiadu. Wiem, że to będzie wolny proces, ale chciałabym przytyć choć ze 4 kg. Pozdrawiam, Julia

Witaj, Julio. Masa ciała i BMI wskazują na niedożywienie. Niekoniecznie może ono brać się z celiakii, ale błędów, jakie możesz popełniać, komponując posiłki. Aby Ci coś sensowego poradzić, należałoby przeanalizować Twój sposób odżywiania, tryb życia i skonfrontować to z objawami, biochemią i badaniami organizmu.

Gluten niestety obecny jest w dosyć zaskakujących produktach typu aromatyzowana herbata, parówki, czy produkty mleczne i może zaostrzać objawy choroby i powodować niedożywienie. Chociaż jako osoba chora od tak dawna z pewnością wiesz lepiej ode mnie, co powoduje u Ciebie zaostrzenie choroby.

Z kolei nie będzie problemem w Twoim przypadku brak "ciepłego obiadu", ale zjedzenie zamiast niego kanapki. Obiad powinien dostarczać 35% wszystkich zjadanych przez Ciebie kalorii, jeśli nie możesz zjeść obiadu porządnego, zjedz porządne śniadanie.

Z kolei aby urozmaicić posiłki, namawiam Cię na wypiek pieczywa bezglutenowego, będzie smaczniejsze, tańsze i pożywniejsze od kupowanego.

Możesz go wzbogacić w pestki i ziarna (jeśli możesz je jeść). Póki co wprowadź do diety więcej tłuszczu. Oliwa z oliwek, masło, tłuste ryby. Do past, zup i jako dodatek do klusek czy makaronów.

Namawiam Cię na wizytę u specjalisty i oddanie się "w jego ręce".

Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE