Jak przekonać starszą osobę do zmiany sposobu żywienia? [Porada eksperta]

2016-01-07 17:30
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Problem dotyczy starszej osoby, mojej 90-letniej babci. Babcia jest sercowcem, ma wszczepiony rozrusznik i bierze leki naserce. Oprócz tego nic więcej jej nie dolega. Od ok. 2 tygodni pojawiły się u niej problemy jelitowe, niezwiązane z żadnym zatruciem ani grypą. Jednego dnia ma wodniste biegunki, po których następuje dzień-dwa bolesnych wzdęć. Babcia jest bardzo trudną i upartą osobą, pojawia się problem z żywieniem, ponieważ nie do końca chce stosować się do diety lekkostrawnej. Je białe pieczywo, dużo nabiału, białe serki i jogurty, metki mięsne i wędzone wędliny. Chleb z dżemem albo miodem, oprócz tego bardzo duże ilości słodyczy. Odmawia jedzenia zup i kremów, zamiast tego woli schabowe. Jak pomóc takiej osobie i jak do niej dotrzeć? Co zmienić w diecie?

Przypadek twojej babci to wypisz wymaluj również mojej mamy, która ma 93 lata, nadciśnienie, miażdżycę stenty, jest bez woreczka żółciowego, a mimo to je schabowe, golonkę, jajecznicę na słoninie, salcesony, metki, masło w dużych ilościach, słodycze od karmelków po czekoladę ze wszystkimi ciastami o długim terminie przydatności. Wszystkie prośby i groźby, próby gotowania zdrowo kończą się stwierdzeniem, że na coś umrzeć trzeba. Oczywiście nie zalecam tej metody.

Dobrze byłoby namówić babcię na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i dokładne badania babci, weryfikację leków, które bierze na inne. Taka nieoczekiwana reakcja organizmu może wynikać z ich działania i skutków ubocznych. Na podstawie wywiadu, ale również badania kału, lekarz może wspomóc dietę preparatami ułatwiającymi trawienie oraz zalecić badanie w kierunku nietolerancji laktozy. Zawsze też z dobrodziejstwem swojej wiedzy i profesji wyedukuje babcię, dlaczego powinna jeść słodycze sporadycznie, a niektóre produkty wyrzucić z jadłospisu. Może się w taki sposób choć trochę uda zmienić jadłospis babci.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE