Jak poradzić sobie z objawami zespołu jelita drażliwego? [Porada eksperta]

2016-10-25 11:34

Od 5 lat mam zaparcia, tzn. pojawiają mi się takie złogi w jelitach. Biorę Tribux. Gorzej jest w czasie miesiączki. Od kiedy dowiedziałam się, że mam zespół jelita drażliwego, przeszłam na gotowane i mniej smażonego, ale nadal czasami zbiera się w jelitach twarda masa kałowa. Rano jem kaszą jaglaną i zaczęłam się codziennie wypróżniać, ale jak jej nie zjem, to nie zawsze tak jest. Czasami pomaga mi kawa zbożowa. Mam też atopowe zapalenie skóry, podobno to też jest spowodowane jelitami, tak mówił mi jeden z lekarzy, że wszelkie alergie zaczynają się w jelitach. Jak są święta, to staram się nie jeść za dużo pokarmów ciężkostrawnych, na święta jem słodycze, na co dzień ich unikam, w szczególności czekolady. Po mleku mam rozwolnienie, tak samo po kiszonych i świeżych ogórkach. Co mam zrobić, żeby czuć się lepiej?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Zespół jelita drażliwego powinien być zdiagnozowany po dokładnych badaniach przewodu pokarmowego, obrazu krwi i badań kału, a nawet badań w kierunku celiakii, hormonów, np. tarczycy. Sama dolegliwość wymaga od ciebie przestrzegania diety i określonego stylu życia, do którego należy aktywność fizyczna, polegająca na uprawianiu wysiłków w wyprostowanej postawie i ćwiczeń ramion, tak żeby przekraczały linię barków (chodzenie z kijkami czy ćwiczenia TBC), ćwiczeń mięśni tłoczni brzusznej. Odpowiedniej pozycji wypróżniania i oczywiście czasu na ten akt.

Jeśli chodzi o dietę, najlepiej prowadzić dzienniczek żywieniowy i notować te produkty, po których masz zaparcia i biegunki, i unikać ich. Musisz pić dużo wody, dwa razy w tygodniu jeść łososia i codziennie jeść dużo warzyw (oczywiście te, które możesz), jogurt naturalny bezlaktozowy i bez dodatku białek mleka w proszku. W wersji słodkiej - z dodatkiem owoców świeżych. O tej porze roku już raczej z mrożonek. Unikać produktów kwaśnych typu kwaszonki, ale też żywności z dodatkiem fosforanów, jak wędliny, mleka, desery mleczne czy napoje typu cola. W przypadku jelita nadwrażliwego powinnaś jeść 5-7 małych posiłków, pamiętając o tym, żeby długo żuć każdy kęs. No i zęby powinny być wyleczone z próchnicy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta