Jak nastolatka może schudnąć 7 kg? [Porada eksperta]

Mam 13 lat i ważę 83 kg. Jak mogę schudnąć 7 kg tracąc ok. 1 kilogram tygodniowo? Bardzo mi źle z moją wagą, bo wszyscy w szkole się ze mnie śmieją i odsuwają mnie od siebie. Proszę o przykładową dietę z uwzględnieniem, że jadam obiady w szkole.

Witaj! W wieku 13 lat możeszodchudzać się pod kontrolą lekarza. Oznacza to, że pediatra musi sprawdzić, czy nie ma chorobowego tła gromadzenia kilogramów. Jednym słowem najpierw trzeba twoją otyłość zdiagnozować. Jeśli wszystko będzie w porządku, dostaniesz skierowanie do dietetyka, albo nawet programu zajmującego się odchudzaniem nastolatków, których jest teraz w Polsce bardzo dużo. Dietetyk ustali przyczynę gromadzenia kilogramów, wyedukuje Ciebie oraz rodziców w kwestii zdrowego żywienia i przygotuje program, który będziesz realizować. Będziesz też często chodzić na kontrolę i dieta będzie modyfikowana do twojego stylu życia. Odchudzanie z Internetu niestety może się źle skończyć dla ciebie. Nie ma też cudownych diet, które dają takie rezultaty. W przypadku nastolatków raczej stosuje się terapię ruchem. Pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka w wodzie. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE