Gdzie szukać pomocy przy bólach żołądka po wycięciu woreczka? [Porada eksperta]

2016-04-06 17:49
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Mam problem z żołądkiem, odkąd wycieli mi woreczek żółciowy. Mam tak silne bóle, że doprowadzają nieraz do utraty przytomności, oblewają mnie poty. Nieustanne biegunki lub brak oddawania stolca nawet do 14 dni. Jestem już 5 lat po wycięciu woreczka i nie ma żadnej poprawy. Badania nie dają rezultatów, a wyniki mówią, że jestem zdrowa. Ból jest nieraz nie do zniesienia. Te bóle uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie.

Nie jestem lekarzem i trudno mi na podstawie opisanych przez ciebie objawów jednoznacznie stwierdzić, co ci dolega. Nie wiem też, jaką diagnostykę miałaś zrobioną, a co nie było sprawdzane. Ból może być wywołany wzdęciami i nieprawidłowa dietą, ba nawet tym, że niedokładnie gryziesz albo jesz w pośpiechu, zaburzeniami flory bakteryjnej w jelicie, stanem zapalnym przewodu pokarmowego, niedostatecznym wydzielaniem enzymów trawiennych. W twojej sytuacji namawiam na wizytę u dietetyka, ocenę przez niego sposobu żywienia, sprawdzenie, czy nie masz nietolerancji pokarmowych, i opracowanie dla ciebie indywidualnej diety lekkostrawnej z ograniczoną ilością tłuszczu. Konieczny jest szczegółowy wywiad: jak wygląda twoje dieta, jak długo gryziesz pokarmy, po których (jeśli w ogóle) pojawia się ból. Jego rodzaj: wędrujący, pulsujący etc. Mogą wtedy pomóc techniki oddechowe albo leki rozkurczowe, które przepisuje lekarz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE