Dieta przy dnie moczanowej a nadwaga [Porada eksperta]

2016-07-13 9:45
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Ostatnie moje wyniki badań krwi pokazały pewne nieprawidłowości. Kwas moczowy - 6,8mg/dl (2,6-6,0) oraz w GFR 55,7. Lekarz przepisał mi Milurit 300 mg. Czy nie jest to na początek za duża dawka? Naczytałam się o skutkach ubocznych tego leku. Może wystarczyłaby dieta? Jednocześnie od 4 lat biorę systematycznie Bisocard, Acard, Vivace i Atovasterol. Mam nadwagę - ok. 15 kg.

Lekarz decyduje o dawce leku i czasie jego brania i to jest poza dyskusją. Jeśli chodzi o dietę kontrolującą dnę, zawsze warto ją zastosować. Polega ona na ograniczeniu w diecie mięsa, ryb i warzyw strączkowych. Więcej znajdziesz pod linkami: www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/dieta-przy-dnie-moczanowej/44158/1/, www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dna-moczanowa-jaka-diete-stosowac-w-ataku-dny-moczanowej_38702.html. Z kolei odchudzanie w twoim przypadku należy zrobić pod kontrolą dietetyka klinicznego, ze względu na wiele współistniejących chorób. Przy dnie i zbyt wielu kilogramach polecałabym też umiarkowaną i systematyczną aktywność fizyczną, aby zachować elastyczność i sprawność stawów, pomimo choroby. Wskazane są spacery z kijkami i np. pływanie, zabiegi rehabilitacyjne. Warto również podpytać lekarza o suplementację kwasami omega-3, które działają przeciwzapalnie i łagodzą objawy dny moczanowej. Dawkowanie, postać suplementu i czas brania powinien ustalić lekarz ze względu na inne leki, które bierzesz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE