Dieta przy dializach [Porada eksperta]

2016-07-11 16:02

Opiekuję się pierwszy raz chorym z dializami. Czy ocet jabłkowy mu nie szkodzi? Czy wszystkie owoce szkodzą? Czy chory dializowany może jeść wszystko?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak układać dietę przy dializach?

Dializoterapia jest metodą oczyszczania krwi z nadmiaru toksycznych produktów przemiany materii, takich jak: mocznik, kreatynina, kwas moczowy i elektrolity. Są dwie metody: hemodializa oraz dializa otrzewnowa (droższa i rzadziej stosowana).

Około 40% dializowanych pacjentów jest niedożywionych, wynika to z zaburzeń hormonalnych i oczywiście z powodu dysfunkcji nerek

Jak układać dietę przy dializach?

Dieta powinna dostarczać ok. 2000-2500 kcal na dobę z czego 40-50% powinno pochodzić z węglowodanów (+ ok. 30 g błonnika). Białek podaje się 75-110 g, powinny one pochodzić z mleka, twarogu (jeśli chory dobrze toleruje mleko i jego przetwory), mięsa. Nieprawidłowy lipidogram to częste zjawisko u osób dializowanych, dlatego tłuszcze w ilości 30-35% powinny pochodzić z oliwy z oliwek, oleju rzepakowego i niewielkiej ilości masła. U osób dializowanych występują niedobory karnityny, wapnia, magnezu, cynku i żelaza (przy nadmiarze sodu, potasu, fosforu), witamin rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach.

Nie powinno się używać wywarów mięsnych i warzywnych (ze względu na potas - stosuje się podwójne odlewanie). Z kolei ograniczenie w diecie sodu zapobiegnie pragnieniu i suchości w jamie ustnej i piciu. Ilość wypijanych płynów powinno się obliczyć na podstawie ilości wydalanego moczu + 500 ml. Jeśli pacjent nie oddaje moczu, należy przestrzegać zasady, żeby masa ciała pomiędzy dializami nie przekraczała 1,5-2 kg. Dieta chorego nie powinna powodować przyrostu masy ciała ani niedożywienia. O wszystkich suplementacjach decyduje lekarz (również o occie). Owoce można jeść w ograniczonych ilościach ze względu na cukry proste, które mogą prowadzić do nadwagi i zaburzeń lipidogramu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta