Dieta na zrosty jelitowe [Porada eksperta]

2018-04-09 12:39
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Moja mama w 2013 roku miała usuniętą esicę z powodu raka bez chemii (brak przerzutów). W 2016 rak jajnika stopień IIa, kolejna operacja usunięcia narządów rodnych teraz z chemią. Przepuklina brzuszna. Na razie wszystko jest ok., bo mama jest pod stałą kontrolą onkologiczną, jednak cierpi z powodu bólu zlokalizowanego w okolicy górnej części odbytu, promieniującego nieraz do nogi. Lekarz onkolog powiedział, że te dolegliwości mogą być związane z usunięciem dość sporej części jelita grubego graniczącego z usuniętą esicą (może to zrosty pooperacyjne). Proktolog stwierdził, że mama ma "bałagan w brzuchu, wszystko tam przemieszcza się, jak chce". Ból nasila się po zjedzeniu posiłku. Mama bierze codziennie Ibuprofen Pabi, ok. 2 razy dziennie, nieraz Ketonal, ale źle się po nim czuje. No-spa nie pomaga wcale. Poza tym ma migotanie przedsionków (po chemii), bierze leki na nadciśnienie. Ciężko jej żyć z tym bólem. Czy istnieje jakaś możliwość, żeby jej pomóc? Może odpowiednia dieta. Mama je dużo błonnika, ponieważ cierpi na zaparcia. Czy błonnik to dobre rozwiązanie?

Mama wymaga konsultacji dietetyka klinicznego, który będzie miał wgląd do wszystkich wyników badań i spisu leków, jakie mama bierze, opisu tego, co je i ile. Wydaje się, że mama powinna mieć dietę lekkostrawną, ale bogatą w produkty bogate w antyoksydanty, ze względu na terapię, i bogatą w kalorie, żeby organizm miał siłę do walki. Dużo błonnika w diecie może być błędem, szczególnie "twardego", czyli z otrąb, orzechów czy pestek, grubych kasz czy ciężkiego chleba.

Raczej postawiłabym na "miękki" błonnik z warzyw i owoców, jak np. inulina z banana (np. upieczonego, jeśli mama nie może surowizny, jabłka czy gruszki - pieczone czy z kompotu). Mleko roślinne, pieczywo z amarantusa czy kaszy gryczanej czy ryżu. Do tego kasza jaglana, drobne formy makaronu czy kasze, zupy kremy na bazie dużej ilości różnorodnych warzyw z mielonym mięsem. Dietetyk na podstawie wywiadu żywieniowego i zdrowotnego może pomóc. Z pomocą odpowiednich leków przeciwbólowych powinna być poprawa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE