Dieta dla osoby z niedoborem wapnia i nadmiarem fosforu [Porada eksperta]

2014-08-27 20:04
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Jestem po operacji tarczycy, podczas operacji usunięto przytarczyczki.W organizmie mimo podawania dużych ilości wapnia, wciąż występuje jego niedobór, przy stałym nadmiarze fosforu. Jaką dietę powinnam stosować? Bardzo proszę o pomoc.

W swojej diecie powinnaś unikać jedzenia produktów spożywczych bogatych w fosfor. Należą do nich: wędliny, podroby, ryby, wędliny podsuszane i peklowane, sery żółte (edamski, gouda), makarony (szczególnie razowe), kasze pełnoziarniste, chleb graham i razowy, potrawy z roślin strączkowych, używki, takie jak: kakao, czekolada, kawa czy napoje typu cola z fosforanami. Do tego dochodzą niektóre słodycze i produkty wysoko przetworzone: zupy chińskie, sosy w proszku, gotowe dania, pasztety "kupne" z E-451 i E-452.

Możesz jeść: białe pieczywo, serki i fermentowane napoje mleczne w ograniczonych ilościach i na pewno bez dodatku fosforanów, sorbety, ziemniaki, marchew. Pomocne mogą też być leki, które wiążą fosfor w organizmie i witamina D. O dawkach i rodzaju leków decyduje lekarz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE