Dieta cukrzycowa dla 60-latki [Porada eksperta]

2014-02-20 16:11

Niedawno stwierdzono u mnie cukrzycę typu 2. Lekarz przepisał tabletki i zalecił wyeliminowanie słodyczy (nigdy ich nie lubiłam), ograniczenie tłuszczów (śmietana, masło, majonez), unikanie czerwonego mięsa, tłustych wędlin, smażonych i pieczonych potraw. Jedzenie małych ilości, ale często. Stosuję się do zaleceń, ale mam inny problem. Zanim zdiagnozowano u nie cukrzycę schudłam w przeciągu 2-3 miesięcy 13 kg. Przy wzroście 168 cm ważę w tej chwili 61 kg, a chciałabym przytyć. Mam 62 lata i skóra nie jest już tak elastyczna, więc wisi na mnie jak ubranie na wieszaku. Wszystkie diety cukrzycowe zaczynają się od słowa trzeba schudnąć, ale co zrobić, żeby przytyć? Mam jeszcze jedno pytanie - jaki poziom glukozy powinien być optymalny po posiłku, aby uniknąć konsekwencji dla organizmu wynikających z tej choroby?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nagła utrata wagi jest właśnie jednym z objawów cukrzycy, szczególnie jeśli masz apetyt taki jak zawsze. Kolejny to nadmierne pragnienie, zmęczenie, senność, złe samopoczucie. Jeśli niepokoisz się, że jesteś zbyt szczupła poproś lekarza, aby wdrożył diagnostykę.

Dietę cukrzycową musisz "zaadoptować" do swojego organizmu. Najważniejsze są częste, lekkostrawne i różnorodne posiłki o kaloryczności dostosowanej do twojego trybu życia i aktywności. Warto prowadzić dzienniczek glikemii i wtedy będziesz wiedzieć, jak organizm reaguje poziomem cukru na posiłki. Wówczas najlepiej poznasz swój organizm.

Bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru odgrywa aktywność fizyczna. Zalecane jest 20-30 minut spacerów, szczególnie po głównych posiłkach.

Prawidłowa glikemia u diabetyka - kryterium ogólne: HbA1c < 7%; glikemia na czczo i przed posiłkami, także w samokontroli: 70 - 110 mg/dl (3,9 - 6,1 mmol/l); glikemia 2 godziny po posiłku w samokontroli: < 160 mg/dl (8,9 mmol/l).

Swoją masę ciała przedyskutuj z lekarzem. Tabletki obniżające poziom cukru powodują, że substancje odżywcze z pokarmu wnikają do komórek i jeśli nie zostaną zamienione na energię, zostaną odłożone w tkankę tłuszczową. Wtedy jest problem z nadmierną masa ciała. Pozdrawiam serdecznie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta