Czy to zatrucie grzybami? Czy grzybami jadalnymi można się zatruć? [Porada eksperta]

2013-09-23 12:09

Witam, mój mąż w niedzielę udał się na grzyby (pierwszy raz w życiu) nazbierał opieńków, tak twierdził. Spożył je ok. godz 14, natomiast o godz 21 dostał gorączki 37,7 oraz bólu brzucha i zaczął wymiotować całą noc. O 5 rano pojechaliśmy na pogotowie, lekarz zrobił wywiad i przyjął go do szpitala. Podano mu tam węgiel i kroplówki. Miał badania krwi: 1 dnia wyszły dobre i 2 dnia też wyszły dobre, więc został wypisany do domu, ale w szpitalu co zjadł, to zwymiotował. Po powrocie do domu (środa) w nocy znowu zwymiotował, wczoraj (czwartek) łapał się za prawą stronę brzucha. Dzisiaj znowu zjadł kolację, po czym zwymiotował. Nie mam pojęcia co się dzieje, wygląda blado i czuje się słabo. Napomnę, że grzyby były oddane do analizy w szpitalu i wyszły nie trujące. Być może zjadł akurat innego grzyba. Proszę o odpowiedź, co robić?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Grzyby jak gąbka wchłaniają wszystkie toksyny z podłoża na którym rosną. Jest to ołów, kadm i związki organiczne używane do nawożenia i ochrony pół. Dlatego nie powinny być spożywane przez dzieci do 12 roku życia, osoby starsze i z problemami z trawieniem (brak woreczka, chora wątroba itp).

Niestety zupełnie nie trafia to do mentalności Polaków, którzy trujące grzyby rozpoznają po smaku. Jeśli szczypie na języku, albo zostawia posmak gorzki, to trujący. Muchomor sromotnikowy, jest bez smaku, jest za to śmiertelnie trujący. W grzybach zjada się tylko kapelusze, trzonki ze względu na łykowatą budowę są ciężkostrawne i mogą drażnić przewód pokarmowy.

Jak jeść opieńki?

Jeśli zaś chodzi o opieńki, zjada się tylko młode owocniki, wylewając pierwszą wodę po obgotowaniu, która się rozkłada pod wpływem temperatury. W mojej praktyce starsze owocniki, źle przygotowane powodowały bardzo często zatrucia pokarmowe.

Co spowodowało zatrucie?

Co tak naprawdę spowodowało zatrucie u męża, trudno ustalić. Najważniejsze, że w materiale biologicznym nie znaleziono zarodników grzybów trujących, takich jak muchomory.

Trzeba męża obserwować. Powinien dużo pić, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Najlepsza dieta będzie lekkostrawna: kleiki, ryż z marchewką i odrobiną masła, biała podsuszona bułka. Jeśli już mąż lepiej się poczuje,dodaj mu gotowane mięso w zupie-kremie, twarożki. Jeszcze długo nie powinien jeść smażonego, pieczonego, kapusty, grochu i wszystkich potraw, które są ciężkostrawne. Nie wspominając o potrawach z grzybów Pozdrawiam

 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta