Czy choruję na spondyloartropatie? [Porada eksperta]

2016-11-15 10:44
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Mam 27 lat, we wrześniu zostałam przyjęta do szpitala z powodu bólu w zakresie stawów skokowych z towarzyszącym rumieniem odmrozinowym, obrzękiem i pojedynczymi ogniskami o morfologii rumienia guzowatego na nogach. Towarzyszyły temu wolne stolce z domieszką krwi, ból w prawym boku, który trwa od pół roku, oraz bóle kręgosłupa lędźwiowego, które mam od ok. 7 lat. Badania, jakie mi wykonano to: USG - prawidłowe, posiew kału i diagnostyka w kierunku Yersiniosy - ujemne, MR kręgosłupa L/S - guzki Schmorla i dyskopatie L3-S1. W lipcu ukąsił mnie kleszcz, bez leczenia i bez odczynu, wywiad ginekologiczny ujemny, w badaniach nieznaczny wzrost IgG w kierunku Borelli, kolonoskopia opisana jako prawidłowa. Na tej podstawie stwierdzono mi spondyloartropatie. Miałam robiony rentgen stawów krzyżowo-biodrowych, opis: szpary stawów krzyżowo-biodrowych są symetryczne po stronie prawej, zarysy powierzchni stawowych są gładkie, po stronie lewej nierówny zarys powierzchni biodrowej może sugerować obecność nadżerki. Dostałam skierowanie na rezonans. Prześwietlenie płuc - też wszystko w normie. Badania w kierunku Chlamydii - ujemne. Leki, jakie przyjmuję: Sulfasalazin, Anapran, Mesopral, do tego kwas foliowy i Molekin D3. Jednak bóle brzucha są tak silne, że nie mogę funkcjonować, ból w prawym dole biodrowym. Czy to mogą być jajniki? W czerwcu miałam cytologię i USG dopochwowe i wszystko było w porządku, potem zaczęły się te bóle. Dodam, że jem lekko, nie mam apetytu, mam wymioty, czuję się pełna. Czy warto byłoby zrobić gastroskopię? Czy może powtórzyć badanie u ginekologa? Ból jest uciążliwy, palący, tak jakby kolka, po odchyleniu nogi na zewnątrz nasila się. Czy to może być związane z boreliozą? Nie robiłam w tym kierunku szczegółowych badań.

Spondyloartropatie (SpA) są grupą chorób reumatycznych, charakteryzujących się podobnymi objawami klinicznymi i podłożem genetycznym. Spośród wielu jednostek chorobowych wymieniany jest również stan zapalny stawów, któremu towarzyszą nieswoiste stany zapalne jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapaleniu jelita grubego, które u ciebie wykluczono po kolonoskopii. Okazuje się, że w nieswoistych stanach zapalnych jelit u 20–50% chorych obserwuje się zapalenie stawów obwodowych lub osiowych, z kolei w grupie chorych na SpA ok. 60% charakteryzuje się zmianami zapalnymi w jelitach. SpA są grupą chorób trudną w diagnozowaniu i leczeniu. W tej sytuacji warto zastanowić się nad endoskopowym badaniem jelita cienkiego i skonsultować się na oddziale gastroenterologii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE