Czerwone buraki a czas trawienia i kolor moczu [Porada eksperta]

2015-08-12 16:22 Iza Czajka

Jak długo trwa trawienie gotowanych buraków? Czy mocz jest po zjedzeniu czerwony i jak długo? U mnie to trwa już kilka dni i mocz jest coraz bardziej czerwony. Zjadłam tylko 5-6 buraków.

O walorach zdrowotnych buraków oraz dlaczego barwią mocz przeczytasz na http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/buraki-zapobiegaja-nowotworom-i-miazdzycy-wlasciwosci-betaniny-betainy_39041.html. Buraki są trawione około 4 godzin. W niektórych przypadkach stanów zapalnych jelit w ogóle nie są trawione i "przelatują" przez przewód pokarmowy w ciągu godziny. Ciemna barwa moczu może wynikać z wypijania zbyt małej ilości wody. Wtedy mocz się zagęszcza, a nerki intensywniej pracują. Warto wtedy pić więcej wody niż zalecane 1,5 lita, szczególnie podczas upałów, gdy bardziej się pocimy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE