Co oznacza krew utajona w kale? [Porada eksperta]

Mam niedokrwistość (zmniejszona ilość żelaza i hemoglobiny) oraz wynik dodatni z badania krwi utajonej w kale. Szukam informacji na ten temat. Nic mnie nie boli i nie widać krwi. Wypróżnianie jest regularne. Ostatnio dużo jem różnych otrębów i płatków na mleku.

Obecność krwi w kale może wskazywać na krwawienie z każdego odcinka przewodu pokarmowego, nawet z dziąseł. Jest też badaniem, które może sygnalizować nowotwór jelita grubego (szczególnie jeśli krew pojawia się w trzech kolejno poddanych testom próbkach). Aby go wykluczyć, należy dodatkowo wykonać kolonoskopię, badanie wziernikiem dolnego odcinka jelita grubego (sigmoidoskopia) i zdjęcia jelit po podaniu do nich kontrastu z jodem przez sondę, zakładaną przez nos. Krew utajona w kale (reakcja fałszywa) może pojawiać się w wyniku przewlekłego brania kwasu acetylosalicylowego, który powoduje nadżerki śluzówki przewodu pokarmowego oraz w wyniku reakcji niektórych składników z pożywienia z testem. Należy do nich czerwone mięso, chrzan czy musztarda. Leki też mogą dawać fałszywy wynik. Należy do nich kolchicyna zalecana w stanach zapalnych stawów i dnie moczanowej. Lekarz zwykle zleca odstawienie na kilka dni ww. leków, dietę i ponowne badanie kału na krew utajoną.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE