Co oznacza krew utajona w kale? [Porada eksperta]

2015-09-16 19:15
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Mam niedokrwistość (zmniejszona ilość żelaza i hemoglobiny) oraz wynik dodatni z badania krwi utajonej w kale. Szukam informacji na ten temat. Nic mnie nie boli i nie widać krwi. Wypróżnianie jest regularne. Ostatnio dużo jem różnych otrębów i płatków na mleku.

Obecność krwi w kale może wskazywać na krwawienie z każdego odcinka przewodu pokarmowego, nawet z dziąseł. Jest też badaniem, które może sygnalizować nowotwór jelita grubego (szczególnie jeśli krew pojawia się w trzech kolejno poddanych testom próbkach). Aby go wykluczyć, należy dodatkowo wykonać kolonoskopię, badanie wziernikiem dolnego odcinka jelita grubego (sigmoidoskopia) i zdjęcia jelit po podaniu do nich kontrastu z jodem przez sondę, zakładaną przez nos. Krew utajona w kale (reakcja fałszywa) może pojawiać się w wyniku przewlekłego brania kwasu acetylosalicylowego, który powoduje nadżerki śluzówki przewodu pokarmowego oraz w wyniku reakcji niektórych składników z pożywienia z testem. Należy do nich czerwone mięso, chrzan czy musztarda. Leki też mogą dawać fałszywy wynik. Należy do nich kolchicyna zalecana w stanach zapalnych stawów i dnie moczanowej. Lekarz zwykle zleca odstawienie na kilka dni ww. leków, dietę i ponowne badanie kału na krew utajoną.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE