Chropowate, zaczerwienione plamy na skórze noworodka [Porada eksperta]

Jestem mamą 4-miesięcznego chłopca, od miesiąca na skórze główki pojawiły się małe plamki, przy dotyku są jakby chropowate i wypukłe, do tego zaczerwienione. Od tygodnia pojawiła się duża czerwona plama na czole i policzku. Malutki dotyka to, bo go swędzi. Mieszkamy w Holandii. Udaliśmy się tu do lekarza i powiedziano mi, że to normalne i z synkiem jest wszystko dobrze. Mam tylko smarować oliwką. Martwię się, bo to nie wygląda dobrze. Synek wcześniej nie miał żadnych reakcji alergicznych, jest karmiony piersią.

Nie jestem lekarzem i nie mogę zająć stanowiska. Jeśli pediatra stwierdził, że nie jest to nic niepokojącego, to trzeba mu uwierzyć. Plamki, o których piszesz, to mogą być zwykłe potówki, z którymi można sobie poradzić. Do 3 miesiąca maluch może mieć odczyn alergiczny w postaci wysypki czy plam, najczęściej od kosmetyku i należy wtedy zmienić na inny polecony przez lekarza czy farmaceutę. Dopiero po 4 miesiącu wysypka może świadczyć o alergii pokarmowej (głównie na mleko), ale jeśli na policzkach pojawia się błyszczący rumień, swędzący i pękający, plus zmiany skórne na łokciach. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza. Również po 4 miesiącu może pojawić się reakcja alergiczna kontaktowa w postaci swędzących krost i plam np. na proszek, w którym pierzesz swoje ubranie, czy perfumy, których używasz. Przy skórze atopowej, wrażliwej to możliwe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE